Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
Mechanika_cudu._Strategie_metateatralne_w_polskiej_dramat..._

Mechanika cudu. Strategie metateatralne w polskiej dramat...

O książce:

Książka składa się z trzech części: w pierwszej autorka rozważa zjawiska metateatralności i metadramatyczności, ich różne ujęcia badawcze i typologię form metadramatycznych; w drugiej kreśli się związki metadramatyczności ze zmianami w sztuce okresu awangardy: w trzeciej zaś analizuje wybrane dramaty awangardy polskiej. Sięga do zapomnianych dziś tekstów (Kain Jerzego Hulewicza, Osioł i słońce w metamorfozie i Włamywacz z lepszego towarzystwa Tytusa Czyżewskiego, Śmierć na gruszy Witolda Wandurskiego oraz Szósta! Szósta! Tadeusza Peipera), znajdując w nich zarówno podobieństwa, jak i różnice, a przede wszystkim odnajdując wspólne pragnienie uporządkowania świata i, jak pisze autorka, konstruowania "go takim, jakim powinien się stać w wyniku ewolucji - lub rewolucji awangardy".

Wszystkie analizowane sztuki odnoszą się do tej samej rzeczywistości wczesnych lat dwudziestych, rodzą się z podobnych wątpliwości, lęków i pragnień. Tym bardziej zaskakuje rozpiętość tonacji: od religijnego patosu po błazeńską i jarmarczną groteskę, od dydaktyzmu po absurd. Zabawa teatralnymi mechanizmami ustępuje poważnej refleksji, afirmacja przeradza się w oskarżenie. [...] Teatr przestaje być naśladownictwem życia; awangardowym twórcom udało się (przynajmniej częściowo) odwrócić kierunek zależności "rzeczywistość-sztuka": rozbijanie struktur dramatycznych i teatralnych to nic innego jak porządkowanie obrazu świata, konstruowanie go takim, jakim powinien się stać w wyniku ewolucji - lub rewolucji awangardy.

Przeczytaj recenzję książki na portalu Teatralia.

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa