Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
Terminus_2006_1_

Terminus 2006/1


O czasopiśmie:

Niniejszy numer "Terminusa" w całości poświęciliśmy poezji dawnej. Przedstawiamy osiem rozpraw, których autorzy przybliżają teksty powstałe na przestrzeni XIV i XVII wieku. We wszystkich wątkiem przewodnim jest imitatio auctorum: Owidiusza (Skop), Katullusa (Secundus), Chaucera (Lydgate). Najbardziej wyrafinowaną formę imitacji ukazuje artykuł o związkach słowa i muzyki w utworach Monteverdiego oraz innych wczesnobarokowych kompozytorów. Poezja i teologia, których związek bywał tak ścisły w dawnej kulturze, znajdują odzwierciedlenie w artykułach poświęconych dwóm jezuitom, Sarbiewskiemu oraz Inesowi. I wreszcie dwie rozprawy, o Petrarce i Du Bellayu, pokazują warsztatową biegłość obu mistrzów łacińskiej poezji oraz świadomość teoretyczną poetów XIV i XVI wieku. W dziale przekładów i edycji zapoznajemy Czytelnika z dwoma niewielkimi, ale ważnymi dla dawnej poezji polskiej, tekstami. Zeszyt ten nie stara się być monografią dawnej poezji łacińskiej - nie tylko zresztą łacińskiej - ale podejmuje kilka istotnych wątków, które w takiej interdyscyplinarnej oraz komparatystycznej monografii powinny się znaleźć.

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa