Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
Dzieje_Parafii_pw._św._Marcina_z_Tours_w_Krzeszowicach__1820_2012_

Dzieje Parafii pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach (1820-2012)

 

Parafia św. Marcina w Krzeszowicach należy do najstarszych w Archidiecezji Krakowskiej. Na 24 lutego 1286 datowany jest dokument lokacji wsi na prawie niemieckim. Przyjmuje się, że parafia została erygowana w 1325 roku. Początkowo należała do dekanatu zatorskiego, następnie do nowogórskiego. Pierwszy, drewniany kościół został odnotowany przez Jana Długosza. Budowę murowanej, neogotyckiej świątyni, służącej parafialnej społeczności po dziś dzień, zainicjował hrabia Artur Potocki po objęciu dóbr krzeszowickich. Dziś parafia św. Marcina stanowi centrum Dekanatu Krzeszowickiego. Jest ważnym ośrodkiem duszpasterstwa, gdzie rozwija działalność Służba Liturgiczna i Ruch „Światło-Życie”, Ruch „Wiara i Światło”, Krąg Biblijny i Róże Różańcowe. W roku 2012, przyjętym za datę graniczną, powstała w Krzeszowicach nowa wspólnota parafialna pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Bogato udokumentowaną historię parafii, jej duszpasterzy, wyposażenie oraz liczne stowarzyszenia i bractwa autorzy publikacji przedstawili na podstawie dokumentów znajdujących się w archiwum parafialnym, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz zespołu Archiwum Potockich znajdującego się obecnie w zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie. Wsparcia merytorycznego i metodologicznego zechciał udzielić ks. prof. Jacek Urban.

Cena: 39,60 zł

Wydanie papierowe

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa