Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
SLApidarium._Antologia_utworow_absolwentow_Studiow_Literacko_

SLApidarium. Antologia utworów absolwentów Studiów Literacko

Kiedy dwadzieścia pięć lat temu powstawały nasze – pierwsze w Polsce – studia pisarskie, nie brakowało sceptycznych głosów. Dziś jest odwrotnie: od kilku/nastu lat kursy i warsztaty creative writing zyskują na popularności. Odbywa się ich coraz więcej, powstają kierunki studiów, zawierające w swych programach twórcze pisanie. Pisarska edukacja, kiedyś podejrzana, dziś staje się oczywista. Jawnym dowodem niech będzie ta książka, zawierająca teksty absolwentów Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym pobierali „nauki”, i ich krótkie wspomnienia, odsłaniające migawwkowo ten wyjątkowy fenomen, który dla wielu był nie tylko szlifernią talentu, ale także najwspanialszą życiową przygodą. Prezentowany tom jest dziełem demokratycznym. Nie ma w nim (estetycznej, ani żadnej innej) cenzury, ponieważ każdy z zamieszczonych utworów jest interesujący. Antologia zawiera teksty twórców, którzy już zaznaczyli swoje miejsce na literackiej mapie, a także tych, których gwiazdy dopiero wschodzą, albo miejsce swe w literaturze postrzegają skromniej. Wszystkie czytałam z wielkim zainteresowaniem. Ileż tu wspaniałych wierszy, ciekawej i świetnie napisanej prozy, odkrywczych spostrzeżeń… Nie ukrywam też, że wzruszyły mnie wspomnienia ich autorów – przywołały w pamięci wiele niezwykłych chwil, zdarzeń i ludzi.

Ze wstępu prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec


Każda Absolwentka i każdy Absolwent Szkoły Pisarzy jest kimś wyjątkowym, kimś, kto inaczej patrzy na rzeczywistość, inaczej ją przeżywa, a później inaczej ją opisuje. I te osobowości znajdują następnie odzwierciedlenie w tekstach, o których można powiedzieć tak: wnikliwość obserwacji, celność spostrzeżeń, oryginalność diagnoz, wyjątkowość rozpoznań. Albo można stwierdzić tak: urzekające. Różnorodność sprawia więc, że antologia staje się wieloaspektową, wielowątkową, wieloznaczną opowieścią o świecie. Każdy zgromadzony tu tekst jest osobną całością i jako taki stanowi wartość samą w sobie. Jednakże w kontekście książki każdy ten tekst pozostaje fragmentem większej całości. […] Lektura biogramów zamieszonych w niniejszej antologii sama w sobie jest wciągająca i fascynująca. […] Dzięki biogramom książka zyskuje jeszcze jeden wymiar, mianowicie – staje się zapisem historii SLA.

Z posłowia dr. hab. Mateusza Skuchy

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa