Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa

Małgorzata Jakubowska

Wydawnictwo: Uniwersytet Łódzki Wydawnictwo, 2013
Stron: 386
Dział:
ISBN/ISSN: 9788375257601

 

Autor: Małgorzata Jakubowska

Wydawnictwo: Uniwersytet Łódzki Wydawnictwo, 2013

Dział:

Stron: 386

ISBN/ISSN: 9788375257601

Filmowy autor to antykonceptualista - nie używa pojęć, ale kreuje obrazy. Co zatem skłoniło mnie do opowiadania o filozofii czasu w filmach Wojciecha Jerzego Hasa? Przekonanie, iż myślenie filozoficzne nie zna granic, może używać zarówno słów, jak i obrazów, co wydaje się szczególnie cenne, gdy zapuszcza się w rejony, gdzie rozum już nie sięga. Reżyser ukazuje różne doświadczenia czasu, także takie, które wymykają się racjonalności i słowom, gdzie pojawia się inna wrażliwość i inne rodzaje poznania: intuicja, przeczucie, wizja.

Autor Rękopisu znalezionego w Saragossie i Sanatorium pod Klepsydrą to artysta filmowych obrazów a zarazem myśliciel kina pochłonięty filozofią czasu.

Małgorzata Jakubowska

Czytelnik książki dr Małgorzaty Jakubowskiej będzie przede wszystkim ude­rzony mistrzostwem jej filmowych analiz. Autorka nie po raz pierwszy zwraca na siebie uwagę analitycznym i interpretacyjnym talentem, który tutaj w całej pełni dochodzi do głosu. Analizy te są nader szczegółowe, by tak rzec drobiazgowe (…). Wszelako w tym szaleństwie jest metoda. W filmach Wojciecha Jerzego Hasa nie ma elementów nieważnych, przypadkowych, niefunkcjonalnych. (…). Niewielu artystów tak jak Has mogłoby powiedzieć - „kino to ja”, bowiem pozostaje on zawsze w pełni autorem tego, co odnajdujemy na ekranie.

Prof. Andrzej Pitrus