Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zen na wojnie

Brian Victoria

Uniwersytet Jagielloński, 2005
Seria Cultura;
Stron: 220
Dział:
ISBN: 9788323319825
 
 
 

 

Brian Victoria

Uniwersytet Jagielloński, 2005

Seria Cultura;

Dział:

Stron: 220

ISBN: 9788323319825

 Przenikliwe studium bliskich związków, jakie łączyły buddyzm zen z japońskim militaryzmem w czasie II wojny światowej. Wobec rosnącego zainteresowania buddyzmem na Zachodzie książka ta z pewnością ukazuje się we właściwym momencie. Równie pewne jest, że stanie się przedmiotem sporu. 

Brian Victoria jest mnichem sekty zen soto oraz wykładowcą na Wydziale Języków i Literatury Azjatyckiej Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii. Opublikował liczne prace, zarówno w języku japońskim, jak i angielskim, m.in. Zen Master Dogen.
 
„Zen na wojnie jest doskonałą pomocą w zrozumieniu zjawiska japońskiego militaryzmu, a także szerszego i wciąż w Japonii dyskutowanego (i przemilczanego) zagadnienia odpowiedzialności wojennej. Wielka wrażliwość Briana Victorii na wypaczenie i zdradę buddyjskiej doktryny o współczuciu i wyrzeczeniu się przemocy sprawia, że jego oskarżenie pod adresem buddystów Cesarskiej Drogi i ich roli w propagowaniu ultranacjonalizmu i agresji jest szczególnie uderzające i zarazem bolesne”. 
(Prof. John W. Dower, Massachusetts Institute of Technology)