Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Rynki, malle i cmentarze. Przestrzeń publiczna miast śląskich w ujęciu socjologicznym

Krzysztof Bierwiaczonek, Barbara Lewicka, Nawrocki Tomasz

ZAKŁAD WYDAWNICZY NOMOS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2012
Stron: 274
Dział:
ISBN: 9788376880907
 
 
 

 

 Czego można dowiedzieć się o funkcjonowaniu przestrzeni publicznej z tekstów trojga autorów? Nie sposób kwitować wszystkich wątków, ale kilka z nich wydaje się szczególnie godnych uwagi. Po pierwsze, empiryczne potwierdzenie społecznych faktów, takich choćby, jak te, że w centrach miast i dzielnic przestrzenie publiczne stanowią areny dla wszystkich rodzajów ludzi – mieszkańców, pracowników, klientów, gości i dzieci podczas zabawy. Po drugie, że różne grupy wiekowe mają tendencję do używania przestrzeni publicznej (malla czy rynku) w różnych porach dnia i z różnych powodów. Po trzecie, zakres funkcji społecznych przestrzeni publicznej jest niezmiernie szeroki, np. niektórzy ludzie używają ich dla rozszerzenia prywatności lub też wspierania poczucia własności terytorialnej – dotyczy to zwłaszcza grup młodzieży i grup zmarginalizowanych.

 
Z tomu przygotowanego przez śląskich naukowców wynika także, że przestrzenie publiczne pełnia (obok wielu innych) także demokratyczne i obywatelskie funkcje. Sugeruje to, że wszelkiego szczebla decydenci, jacy sięgną po ich opracowanie, mogą promować te funkcje poprzez wspieranie różnorodności i komfortu przebywania w takich przestrzeniach lub nawet skłaniać ludzi do wielu odmian „samoregulacji” mającej na celu unikanie konfliktów.
 
Z recenzji prof. dra hab. Andrzeja Majera
 
Krzysztof Bierwiaczonek - tyszanin, socjolog miasta. Doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor książki Percepcja i waloryzacja przestrzeni miasta. Studium porównawcze z socjologii przestrzeni na przykładzie Będzina, Cieszyna, Mikołowa i Żywca (Mysłowice 2008) oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych głównie problematyce miasta i przestrzeni. Poza socjologią zafascynowany górami, Spiszem i Toskanią.
 
Barbara Lewicka – asystentka w Instytucie socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się tematyką socjologii przestrzeni, w tym obszarów funeralnych. Zainteresowanie tym, co minione łączy z zachwytem nad miejską teraźniejszością – społecznością i kulturą największych metropolii świata zachodniego.
 
Tomasz Nawrocki – katowiczanin, socjolog miasta. Profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu śląskiego. Od lat samodzielnie lub z Krzysztofem Bierwiaczonkiem prowadzi badania nad miastami śląskimi. Ostatnio jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim funkcjonowania przestrzeni publicznych. Kontynuator działań Józefa Chałasińskiego w osadzie „Kopalnia” (Trwanie i zmiana lokalnej społeczności górniczej na Górnym Śląsku, Katowice 2006). Autor i współautor kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych przede wszystkim tematyce miejskiej i regionalnej. Obserwator procesów społecznych dokonujących się na Górnym Śląsku.