Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zwierciadła i maski. W poszukiwaniu tożsamości

Anselm L. Strauss

ZAKŁAD WYDAWNICZY NOMOS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2013
Stron: 170
Dział:
ISBN: 9788376881270
 
 
 

 

Anselm Leonard Strauss jest jedną z ważniejszych postaci amerykańskiej socjologii. Opublikował 33 książki i ponad 100 artykułów, w których zajmował się głównie metodologią badań jakościowych, socjologią pracy i zawodów, jak również socjologią medycyny i negocjacji. Jego najważniejszą teoretyczną inspiracją był symboliczny interakcjonizm, a w ramach tej orientacji stworzył wspólnie z Barneyem Glaserem metodologię teorii ugruntowanej – obecnie szeroko uznawaną i stosowaną w badaniach socjologicznych.

„Zwierciadła i maski”, jedno z jego wcześniejszych dzieł, również należy do fundamentalnych prac w dorobku amerykańskiego socjologa. Łącząc różne podejścia teoretyczne autor zastanawia się nad trudnym do uchwycenia pojęciem tożsamości. W tym celu posługuje się on pojęciem „zwierciadła”, odzwierciedlenia w oczach innych ludzi, dzięki któremu budujemy obraz własnej osoby, a także „maski”, którą jednostka konstruuje, aby pokazać ją światu w oparciu o przewidywane reakcje i sądy innych.

Książka stanowi obowiązkową pozycję dla wszystkich socjologów zajmujących się tak popularną dziś tematyką tożsamości, będąc nie tylko ważnym kamieniem milowym w badaniach tej kwestii, ale również odwołując się do wcześniejszych refleksji i badań tego intrygującego zagadnienia.