Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Chełm 8 VI 1794

Miron Kosowski

Wydawnictwo Infort Edition, 2014
Pola bitew;
Stron: 72
Dział:
ISBN: 9788364023439
 
 
 

 

Miron Kosowski

Wydawnictwo Infort Edition, 2014

Pola bitew;

Dział:

Stron: 72

ISBN: 9788364023439

Spis treści:

 

Wstęp
I Targowica – spisek – insurekcja
II Lubelskie w pierwszym okresie powstania kościuszkowskiego
III Organizacja obrony linii Bugu
IV Bitwa pod Chełmem 8 czerwca 1794 roku
V Po bitwie. Odwrót za Wisłę
Zakończenie
Aneksy
Bibliografia
Spis map i schematówNotka o książce:

Bitwa pod Chełmem jest jedną z mniej znanych batalii Powstania Kościuszkowskiego. Wtedy to dowodzona przez Józefa Zajączka powstańcza dywizja wspierana przez ok. 2 tys. kosynierów, próbowała powstrzymać nadciągający z Wołynia dwukrotnie liczniejszy rosyjski korpus gen. Derfeldena. W niniejszym opracowaniu autor postarał się o jak najszersze przedstawienie zarówno samej bitwy, jak i tła militarno-politycznego towarzyszącego temu wydarzeniu. Całość obrazu dopełniają relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń, co czyni książkę atrakcyjną zarówno dla osób o szerokiej wiedzy historycznej, jak i dla tych, którzy po tego typu publikacje sięgają okazjonalnie.

 

 

 

Notka o autorze:

Miron Kosowski (1962), absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na studiach zajmował się historią nowożytną ze szczególnym uwzględnieniem dziejów wojskowości powszechnej i polskiej w omawianym okresie. Uczestnik seminarium nowożytnej historii Polski, prowadzonego przez wybitnego znawcę tematu prof. dr. hab. Tadeusza Wasilewskiego, promotora pracy magisterskiej autora.
Obecnie nie pracuje w zawodzie historyka, ale nadal historia zajmuje znaczące miejsce wśród jego zainteresowań. Niniejsza książka jest drugą publikacją autora; poprzednia – „Chorągwie wołoskie w wojsku koronnym w II połowie XVII w.” ukazała się w naszym Wydawnictwie w 2007 roku.
Aktualnie autor pracuje nad monografią dotyczącą szturmu i rzezi warszawskiej Pragi, dokonanych przez wojska rosyjskie 4 listopada 1794 roku.