Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Praca kobiet w teorii ekonomii. Perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej

Anna Zacharowska-Mazurkiewicz

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016
Stron: 194
Dział:
ISBN: 9788323340720
 
 
 

 

Anna Zacharowska-Mazurkiewicz

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016

Dział:

Stron: 194

ISBN: 9788323340720

W książce dokonano próby skonfrontowania wybranych szkół myśli ekonomicznej z pewnym wycinkiem rzeczywistości gospodarczej – pracą kobiet. Pojęcie pracy wykracza tu poza wąską koncepcję zatrudnienia i obejmuje także nieodpłatne czynności wykonywane na rzecz gospodarstwa domowego oraz opiekę. Do analizy wybrano główny nurt ekonomii i jedną ze szkół heterodoksyjnych – szkołę feministyczną, która za podstawowy temat swoich rozważań przyjęła doświadczenia kobiet. Problematyka pracy kobiet jest w dużej mierze uwarunkowana rolami społecznymi odgrywanymi przez kobiety i mężczyzn, przy czym najbardziej determinująca jest rola matki i opiekunki. W rezultacie pozycja kobiet na rynku pracy jest uzależniona od innych czynników niż pozycja mężczyzn, a jeden z najważniejszych stanowi obciążenie pracą nieodpłatną dla gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji ta nierówna pozycja kobiet i mężczyzn przekłada się na dalsze zróżnicowanie płci. Stosowanie instrumentów polityki gospodarczej, które są postrzegane jako neutralne ze względu na płeć, w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla kobiet, zwiększa bowiem lub utrwala istniejące nierówności.

„Za dużą zaletę książki uważam to, że chociaż głównym problemem jest ujęcie pracy kobiet w teorii ekonomii, Autorka włącza opis statystyczny zjawiska i nie stroni od zagadnień aplikacji teorii w polityce gospodarczej”.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Ząbkowicz

„Temat podjęty przez Autorkę zasługuje na podkreślenie, ponieważ niewiele osób, a zwłaszcza ekonomistów, interesuje się tym obszarem badań”.
Z recenzji prof. dr hab. Urszuli Zagóry-Jonszty

Anna Zachorowska-Mazurkiewicz jest adiunktem w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na heterodoksyjnych szkołach myśli ekonomicznej – szkole instytucjonalnej i feministycznej. Pisała na temat sytuacji kobiet w Polsce w kontekście transformacji systemowej, wejścia do Unii Europejskiej oraz nierówności i koncepcji gender w myśli ekonomicznej.