Wydawnictwo
Kliknij aby przejść do Wydawnictwa

Mowy do Antiocheńczyków o posągach

Jan Chryzostom św.

Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański Wydawnictwo, 2017
Stron: 280
Dział:
ISBN/ISSN: 9788378655879
Wydanie papierowe

40,00 36,00

Pozycja dostępna

 

Autor: Jan Chryzostom św.

Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański Wydawnictwo, 2017

Dział:

Stron: 280

ISBN/ISSN: 9788378655879

Twórczość literacka Jana Chryzostoma była bogata najpierw jako lektora i diakona, potem jako prezbitera w Antiochii i wreszcie jako biskupa Konstantynopola. Pisano wiele w literaturze naukowej o Janie Chryzostomie i o jego literackiej twórczości, także w Polsce, ale po raz pierwszy po wielu wiekach od wydarzeń w 387r. Kaznodzieja z Antiochii wygłosił swoje homilie De statuis w całości po polsku, a to dzięki Profesorowi Janowi Ilukowi. Z uznaniem zatem należy przyjąć przekład i studium Profesora.
 
Przedsięwzięcie Profesora Jana Iluka stanowi dostrzegalny twórczy wkład w rozwój polskiej i światowej historii starożytnej, filologii klasycznej i patrologii. Przekład homilii Jana Chryzostoma i wywody Profesora są przekonujące i zachęcają czytającego pracę do wspólnego zastanowienia się nad wypowiedziami Doktora Kościoła i jego mistrza Libaniosa.
 
Dzieło Profesora Jana Iluka będzie cieszyło się zainteresowaniem nie tylko wśród historyków i filologów klasycznych, lecz również wśród literaturoznawców, historyków kultury, teologów oraz miłośników antyku w ogóle. Posługując się słowami Horacego, wypowiedzianymi o własnym ojcu, można stwierdzić o Profesorze Janie Iluku: laus illi debetur et a me gratia maior (Hor., Sat. 1,6,88).
 
Z recenzji wydawniczej
ks. prof. dr. hab. Augustyna Eckmanna