Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Grossdeutschland. Na straży Fuhrera, t.1: Elita Wehrmachtu

Helmuth Spaeter

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy "Erica", 2017
Stron: 502
Dział:
ISBN/ISSN: 9788365310897

 

Autor: Helmuth Spaeter

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy "Erica", 2017

Dział:

Stron: 502

ISBN/ISSN: 9788365310897

GROSSDEUTSCHLAND – elitarna jednostka Wehrmachtu, która z pułku wartowniczego rozrosłą się pod koniec wojny do korpusu pancernego. Brała udział w niemal wszystkich ważniejszych bitwach na froncie wschodni i odgrywała nich zawsze pierwszoplanową rolę. Stanowiła niezwykle skuteczną „straż pożarną” wykorzystywaną przez dowództwo niemieckie w kryzysowych sytuacjach. Była niezwykle rozbudowaną formacją, co doskonale opisał Helmuth Spaeter, długoletni dowódca jej batalionu rozpoznawczego.
Autor opisuje dokładnie działania i organizację zaplecza tej jednostki, które odgrywało niebagatelne znaczenie w utrzymaniu jej sprawności bojowej, pomimo ponoszenia ogromnych strat. Żołnierze GROSSDEUTSCHLAND byli świadkami niemal wszystkich przełomowych wydarzeń w historii III Rzeszy, włącznie z zamachem na Hitlera w 1944 roku, gdyż wtedy pełnili służbę wartowniczą katerze głównej führera i przyczynili się do stłumienia puczu w Berlinie.
Z niewielką przesadą można powiedzieć, że historia tej jednostki jest odzwierciedleniem czasów wzrostu i upadku potęgi militarnej reżimu hitlerowskiego.

Helmuth Spaeter (1918-1999), żołnierz i autor niemiecki.