Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Sycylia 1848-1849

Grzegorz Wojciechowski

Wydawnictwo Infort Edition, 2017
Pola bitew;
Stron: 88
Dział:
ISBN: 9788365982032
 
 
 

 

Grzegorz Wojciechowski

Wydawnictwo Infort Edition, 2017

Pola bitew;

Dział:

Stron: 88

ISBN: 9788365982032

Ten niewątpliwy sukces obrońców Katanii podniósł żołnierzy i miejscową ludność na duchu. Zapanował stan graniczący z euforią. Kiedy wieczorem na miejsce dotarł oddział wojska pod dowództwem pułkownika Cerdy, zapanowała radość nie do opisania.

Tego samego dnia zwiadowcy donieśli o zbliżaniu się głównych sił neapolitańskich – 12 000 ludzi i 32 armat. Mierosławski całkowicie zlekceważył sytuację, przybyłym oddziałom kazał rozlokować się na noc na ulicach i placach Katanii, zamiast na wyznaczonych wcześniej dogodnych pozycjach obronnych na przedmieściach. Nie wiadomo dlaczego był przekonany, że Filangeri nie zaatakuje miasta z marszu, że będzie stał i zwlekał ze szturmem. Nie wystawił nawet drużyn zwiadowczych, które śledziłyby ruchy przeciwnika. Groteskowym i tragicznym zarazem jest fakt, iż dopiero miejscowy pastuszek zauważył, rankiem 5 kwietnia, że wielka armia jest już u bram miasta, a wojsko nie zajęło jeszcze swoich pozycji obronnych koło Battiati, które zajął już nieprzyjaciel…

Spis treści:

Wstęp

I Królestwo Neapolu i Królestwo Sycylii

II Rewolucja karbonariuszy 1820 roku

III Wybuch rewolucji w 1848 roku w Neapolu i na Sycylii

IV Bombardowanie Mesyny

V Rozejm

VI Ludwik Mierosławski iwalki oKatanię

Zakończenie

Aneksy

Literatura

Spis map ischematów

Grzegorz Wojciechowski (urodzony w roku 1956 we Wrocławiu) z wykształcenia geolog i administratywista. Pracował w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych Politechniki Wrocławskiej, następnie prowadził działalność gospodarczą. Obecnie niezależny dziennikarz, jest z-cą red. nacz. „Odrodzonego Słowa Polskiego” oraz z-cą red. nacz. powstającego Kwartalnika o Historii Sportu „Stadjon”. Zajmuje się publicystyką polityczną, historią i kulturą Azji Centralnej, historią sportu, dziejami politycznymi XIX wieku, a także historią turystyczną Sudetów. Pisze także opowiadania satyryczne.