Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wydobycie. Jak poszukiwanie bogactw mineralnych pustoszy nas

Bardi Ugo , ,

Wydawnictwo: , 2019
Stron: 308
ISBN/ISSN: 8365304810

 

Autor: Bardi Ugo , ,

Wydawnictwo: , 2019

Stron: 308

ISBN/ISSN: 8365304810

W miarę jak kopiemy, wiercimy i odsłaniamy pokłady ziemi, by dostać się do mineralnych bogactw naszej planety, zasoby mineralne, z których korzystamy - te przybierające postać złóż, które najtaniej jest wydobywać i przetwarzać - stopniowo się wyczerpują.

W ciągu dziesięcioleci pozbywamy się skarbów, których wytworzenie zajęło Ziemi miliony czy nawet miliardy lat. Próby wprowadzania recyklingu i powtórnego użycia zasobów są obiecujące - ale czy wystarczą?
Ugo Bardi, naukowiec i pisarz, przedstawia w swojej książce porywającą historię procesu formowania się minerałów, stworzonych przez nie imperiów, wojen i cywilizacji, a także potężnego przemysłu, który rozwinął się w związku z nimi i który zdradza dziś pierwsze oznaki upadku, miarę jak spadają jego zyski, a zwiększa się powodowane przezeń zanieczyszczenie.

Książka ukazuje również ciemną stronę górnictwa: zniszczone krajobrazy, zanieczyszczone ekosystemy i wpływ na zmianę klimatu.

Po tym, jak doszczętne splądrowaliśmy Ziemię, wkraczamy w nową epokę - którą Bardi, korzystający z badań największych ekspertów z dziedziny badań nad minerałami, opisuje z niezwykłą przenikliwością.