Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Problemy społeczne Grupy Wyszehradzkiej

Lucjan Miś

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2019
Stron: 210
Dział:
ISBN: 9788323345800
Wydanie drukowane
 

39,90 35,91

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 35,91 zł
Pozycja dostępna

 

Lucjan Miś

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2019

Dział:

Stron: 210

ISBN: 9788323345800

„Jeden z wątków podjętych w niniejszej publikacji to kwestia osobliwości krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wiele wskazuje na to, że wspomniany byt ma charakter polityczny i choćby z tego względu stanowi socjologiczny artefakt. Niewykluczone, że jest tak istotnie, ale wypada również dostrzec, iż polityka nie funkcjonuje w społecznej próżni – poza politycznymi sojuszami, mniej czy bardziej chwiejnymi, istnieją jednak trwałe (na przykład kulturowe) podstawy tych sojuszów. 

Mając na względzie szczegółowe analizy zawarte w książce, trzeba stwierdzić, że Lucjan Miś wykonał mrówczą pracę – zestawił trudno dostępne dane, rzadko wykorzystywane w pracach o charakterze porównawczym. Zadał sobie również trud pokazania dynamiki społecznej percepcji zjawisk opisywanych jako „problemy społeczne”, co stanowi dogodny punkt wyjścia do analiz wprawdzie  wykraczających poza zamysł Autora, ale takich, które – prędzej czy później – zostaną podjęte, tj. do analiz umożliwiających odpowiedź na pytanie, jak poszczególne kraje Grupy Wyszehradzkiej radzą sobie z rozmaitymi dynamizmami gospodarczymi i jak reagują na coraz powszechniejsze nastroje obezwładniającej niepewności”.

Z recenzji dra hab. Kazimierza K. Frieske, prof. APS

Lucjan Miś pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (dr hab., prof. UJ w latach 2012–2017) i Katedrze Socjologii Uniwersytetu Trnawskiego (Trnavská univerzita v Trnave, Słowacja). Zajmuje się badaniem problemów społecznych. Jest członkiem zarządu europejskiego oddziału International Consortium for Social Development (wiceprzewodniczący w latach 2007–2014, skarbnik od 2014 roku) oraz członkiem towarzystw naukowych – zagranicznych (Society for the Study of Social Problems, American Sociological Association) i krajowych (Polskie Towarzystwo Socjologiczne i Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej). Interesuje się pracą socjalną (wideotreningiem komunikacji, podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach, technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w pracy socjalnej). Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Pracy Socjalnej” wydawanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z wydziałami pracy socjalnej w Berlinie, Trnawie i Tuluzie.