Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Gliwice. Biografia miasta

Bogusław Tracz

Muzeum w Gliwicach, 2019
Stron: 594
Dział:
ISBN: 9788395119934
 
 
 

 

Bogusław Tracz

Muzeum w Gliwicach, 2019

Dział:

Stron: 594

ISBN: 9788395119934

Dla publikacji „Gliwice. Biografia miasta” miniony rok podsumowują setki sprzedanych egzemplarzy i Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego. Zainteresowanie książką Bogusława Tracza z pewnością przerosło nasze oczekiwania. Już w dniu premiery stała się bestsellerem. Jako wydawcę cieszy mnie, że dla tak wielu osób historia Gliwic jest ważna i że chcą ją poznawać, sięgając po wartościowe monografie – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. To książka, która spełniła moje marzenia również jako czytelnika. Chciałem, by opowieść o dziejach naszego miasta była pasjonująca, opatrzona merytorycznym, ale nienudzącym komentarzem. By brzmiała tak, jak powinna opowieść o naszym domu. Z tą myślą oddajemy ponownie do rąk czytelników biografię Gliwic – także z myślą, by służyła w świątecznym okresie intensywnych poszukiwań prezentów.

„Nie było moją ambicją wyczerpanie wszystkich wątków z dziejów miasta. To zresztą niemożliwe. Nawet gdyby książka rozrosła się do rozmiarów kilkutomowej sagi, nie sposób byłoby zawrzeć w niej ogółu wydarzeń i ich bohaterów z długiej, kilkuwiekowej historii Gliwic. Kierując się rozsądkiem oraz biorąc pod uwagę wymogi wydawcy, a przede wszystkim mając na względzie cierpliwość potencjalnego czytelnika, dokonałem autorskiego doboru tych elementów przeszłości, które moim zdaniem najbardziej zaważyły na losach miasta i jego mieszkańców. […] Nie polegałem jednak wyłącznie na własnych przemyśleniach, lecz pracując nad tekstem, brałem pod uwagę ustalenia i wnioski innych badaczy.

Czternaście  rozdziałów, które składają się na książkę, są autorską próbą spojrzenia na historię miasta od pradziejów aż po początek XXI w. Odszedłem od zasady równoważności tekstu, stąd też okresom bliższym współczesności poświęcam więcej miejsca niż epokom wcześniejszym […] Tu i ówdzie kieruję jedynie na krótko uwagę czytelnika na niektóre wydarzenia i postacie, które wedle arbitralnego doboru oświetlam mocniej, jako ważne w dziejach miasta i mające wpływ na mieszkańców w dłuższej perspektywie czasowej. Przybliżam również te fakty i miejsca, które już są lub powinny się stać swoistymi »węzłami pamięci«, na podstawie których wciąż na nowo konstruowana jest i przekształcana zbiorowa pamięć współczesnych mieszkańców Gliwic” – pisze we wstępie do książki Bogusław Tracz.