Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza

Mirosław Kocur

Wydawnictwo: Instytut im. J. Grotowskiego, 2012
Stron: 486
Dział:
ISBN/ISSN: 9788361835806

 

Autor: Mirosław Kocur

Wydawnictwo: Instytut im. J. Grotowskiego, 2012

Dział:

Stron: 486

ISBN/ISSN: 9788361835806

 "Artyści Anglii Wschodniej wystawiali swe sztuki na placach i w kościołach, w domach parafialnych i w karczmach, na łąkach i na ulicach..."

Spotkanie z Mirosławem Kocurem poświęcone jego książce "Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza" poprowadzą prof. Janusz Degler, prof. Dariusz Kosiński. 
Fragment wstępu do książki: "Sztuka performansu była formą ewangelizacji i umacniała parafian w wierze. Strategie artystyczne służyły przede wszystkim uobecnianiu wydarzeń religijnych w świecie i w czasie widza. Średniowieczni twórcy wykazywali zadziwiającą kreatywność w manipulowaniu publicznością, mistrzowsko przekraczali granice pomiędz y iluzją i realnością, fikcją i liturgią, teatrem i metateatrem. Performanse parafialne to jednorazowe wydarzenia, w ramach których każdy uczestnik traktowany był jako performer, również widz. […]. Organizacja każdego performansu była inna, żadna budowla nie mogłaby pomieścić tak różnorodnych widowisk. Teatr w średniowiecznej Anglii Wschodniej mógł się rozwijać i kwitnąć właśnie dlatego, że sztuki nie były wystawiane w zamkniętym teatrze, ale w naturalnym środowisku kulturowym parafian. To teatr bez teatru. (fragment Wstępu)".