Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wyobraźnia apokaliptyczna Juliusza Słowackiego

Krzysztof Korotkich

Uniwersytet w Białymstoku, 2011
Stron: 514
Dział:
ISBN: 9788361209775
 
 
 

 

Krzysztof Korotkich

Uniwersytet w Białymstoku, 2011

Dział:

Stron: 514

ISBN: 9788361209775

 Krzysztof Korotkich – adiunkt w Zakładzie Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód – Zachód” Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Badacz wyobraźni poetyckiej w wieku XIX i XX. Autor szkiców o twórczości J.B. Dziekońskiego, A. Malczewskiego, B. Leśmiana, Z. Herberta, E. Lipskiej i o dramacie współczesnym. Redaktor Serii „Czarny Romantyzm”.

 
„W tym rozpędzonym świecie informacji książka o wyobraźni Słowackiego jest zwróceniem uwagi na wartość poezji i słowa natchnionego jako na konieczne zespolenie człowieka ze światem jego przeczuć, pewności, lęku, obaw, a zarazem wyższy dostęp do tajemnic egzystencji. Tym człowiekiem był Juliusz Słowacki. Dzięki książce Krzysztofa Korotkicha Poeta wraca do nas jako myśliciel i mistrz słowa nam współczesny, jako artysta uniwersalny, świadomy swego przeznaczenia i miejsca w przestrzeni rozpiętej między Genesis i Apokalipsą”.
Z recenzji prof. dr hab. Włodzimierza Szturca (UJ)
 
„Ksiązka Krzysztofa Korotkicha, pełna umiaru, mądra, pokazuje nade wszystko Słowackiego jako mistrza ekstrawaganckiej, niesamowitej, ale i sięgającej krańców głębi Wyobraźni przez wielkie W. Imaginacji, która w apokaliptycznym fantazmacie wbrew logice i przyzwyczajeniom powiązała zniszczenie ze stwarzaniem, śmierć ukazała jako warunek narodzin w doskonalszej formie od życia nowego. Słowem: apokalipsę uczyniła warunkiem aktu stworzenia. Pragniesz żyć, musisz się zrodzić od nowa, chcesz nowych narodzin, zaznaj apokalipsy – tyle zdaje się mówić autor Balladyny. Tyle z jego dzieła nielękliwie i jasno przekazał nam autor głębokiego studium o nierozerwalnym związku apocalypsis i Genesis w wyobraźni Juliusza Słowackiego”.
Z recenzji prof. dr hab. Jarosława Ławskiego (UwB)