Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Śmiercią złączeni. O cmentarzach z I wojny światowej na terenach Królestwa Polskiego administrowanych przez Austro-Węgry

Jerzy Pałosz

FILIP LOHNER WYDAWNICTWO LIBRON, 2012
Stron: 434
Dział:
ISBN: 9788362196661
 
 
 

 

Jerzy Pałosz

FILIP LOHNER WYDAWNICTWO LIBRON, 2012

Dział:

Stron: 434

ISBN: 9788362196661

 Dr Jerzy Pałosz – historyk, prawnik, wieloletni dziennikarz „Gazety Krakowskiej”, obecnie wykładowca w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego AGH. Od lat zajmuje się badaniem cmentarzy wojennych z I wojny światowej na ziemiach polskich, traktując je jako formę kultu poległego żołnierza.

Autor łączy w swoim tekście gruntowną znajomość tematu, wręcz erudycję, z logicznym, chronologicznie prowadzonym wykładem oraz ładnym stylem narracji. Całość wspiera liczny i różnorodny, dobrze dobrany oraz właściwie umieszczony materiał ikonograficzny. Dodajmy, że część przygotowanych do publikacji fotografii nie jest znana polskim czytelnikom. Na pochwałę zasługuje również współczesna dokumentacja fotograficzna poczyniona przez Autora. Wprowadzone źródła ikonograficzne nie utrudniają lektury czytelnikowi, a pozwalają na głębsze poznanie opisywanej historii. Tak skomponowana przez dr. Jerzego Pałosza książka jest nowoczesnym i atrakcyjnym produktem dla wszystkich odbiorców, zarówno hobbystów, miłośników dobrej lektury historycznej, jak i – co pragnę mocno podkreślić – profesjonalnych znawców dziejów wojen i wojskowości oraz historii kultury materialnej.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Michała Klimeckiego