Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Krzysztof Litwin. Portret artysty

Karina Janik

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2012
Stron: 56
Dział:
ISBN: 9788375771442
 
 
 

 

 Folder towarzyszący wystawie w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawę można zwiedzać od 15 listopada 2012 roku do 17 lutego 2013 roku.

 
Wystawa Krzysztof Litwin. Portret artysty, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza od 15 listopada do Kamienicy Hipolitów jest poświęcona Krzysztofowi Litwinowi – jednemu z najbardziej znanych artystów krakowskich. Przez tych, którzy nie znali go osobiście, mógł zostać zapamiętany, jako aktor filmowy, choćby jako słynny sierżant Walczak z Przygód psa Cywila, zakochany marzyciel Don Lopez Soarez z Rękopisu znalezionego w Saragossie lub jako osobowość z kabaretu Piwnica pod Baranami czy wokalista w Silnej Grupie „Pod Wezwaniem”.
 
Krzysztof Litwin urodził się w Krakowie w 1935 roku, tutaj dorastał. Naukę w liceum plastycznym rozpoczął w Zakopanem, w klasie Antoniego Kenara. Po roku kontynuował ją w swoim rodzinnym mieście. Z wykształcenia był grafikiem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. W trakcie studiów dodatkowo szlifował warsztat malarski w klasie Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Poza zdolnościami plastycznymi Litwin miał jeszcze inne talenty – już podczas nauki w liceum i studiów grał na gitarze, dzięki czemu z czasem trafił do kabaretu. Tu mógł realizować się jako piosenkarz i aktor. Szybko stał się jednym z filarów Piwnicy pod Baranami. Zasłynął z charakterystycznego sposobu kreacji artystycznej. Dziś jest określany, jako performer komedii rozgrywanej między sceną a widownią.
Jego fascynacja sztuką przejawiała się poprzez nieustanne ujmowanie rzeczywistości w grafice. Rysował często na przedmiotach codziennego użytku, które zamieniał w ten sposób w okazjonalne prezenty dla przyjaciół. Nie było mu obce również rękodzieło. Wykonywał ażurowe wisiory, biżuterię z miedzi, mosiądzu, srebra i złota. Wystawy jego prac były organizowane w wielu galeriach w Polsce – głównie w Krakowie, a także poza granicami kraju, między innymi w Norwegii – w Oslo i Stavangerze.