Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Społeczeństwo światowego ryzyka. W poszukiwaniu utraconego bezpieczeństwa

Ulrich Beck

Scholar Wydawnictwo Naukowe, 2012
Stron: 360
Dział:
ISBN: 9788373833005
 
 
 

 

Ulrich Beck

Scholar Wydawnictwo Naukowe, 2012

Dział:

Stron: 360

ISBN: 9788373833005

 Skala globalnych zagrożeń w społeczeństwie ryzyka lat osiemdziesiątych to idylla w porównaniu ze współczesnością: terroryzm RAF wydaje się swojski w zestawieniu z działaniami Al-Kaidy, dzisiejsze kryzysy finansowe niszczą podstawy egzystencji w skali światowej, ostatnio również ekonomiści zaczęli dostrzega , że katastrofa klimatyczna to nie pieśń przyszłości rodem z science fiction. Ryzyka mają dzisiaj niszczycielską siłę porównywalną z wojnami, obejmują swoim zasięgiem wszelkie obszary życia. Nowe w społeczeństwie światowego ryzyka jest inscenizowanie ryzyka, jego wykorzystywanie do celów politycznych. W rezultacie nieodłącznie towarzyszy nam strach. Potrzeba bezpieczeństwa wypiera wartości takie jak wolność i równość. Ulrich Beck wskazuje jednak również źródło nadziei: antycypacja katastrof zasadniczo zmienia globalną politykę. Tworzy nową świadomość możliwości sprawowania władzy, wyjaśniania i kształtowania sytuacji przez "kosmopolityczną Realpolitik. 

 
Ulrich Beck, światowej sławy socjolog, wprowadził do nauk społecznych pojęcie społeczeństwa ryzyka. Do 2009 roku profesor na Uniwersytecie w Monachium, obecnie w London School of Economics. Urodził się w Słupsku (Stolp) w 1944 roku. W Monachium studiował filozofię, socjologię, psychologię i nauki polityczne. Wydaje czasopismo Soziale Welt. Zajmuje się zmianami zachodzącymi we współczesnych społeczeństwach, szczególnie w kontekście globalizacji. Interesują go wynikające stąd zagadnienia teoretyczne, empiryczne i metodologiczne, a także konsekwencje i różne odmiany ryzyka, jakie te zmiany za sobą pociągają w ekonomii, polityce, kulturze i mass mediach.
Inne książki Becka wydane przez Wydawnictwo Naukowe Scholar: Społeczeństwo ryzyka (2002), Władza i przeciwwładza w epoce globalnej (2005) i napisana wspólnie z Edgarem Grande Europa kosmopolityczna. Społeczeństwo i polityka w drugiej nowoczesności (2009).