Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojna o Gran Chaco 1932-1935

Jarosław Dobrzelewski

Wydawnictwo Infort Edition, 2012
Bitwy / Taktyka;
Stron: 172
Dział:
ISBN: 9788364023002
 
 
 

 

 Spis treści:

 
I Trudna niepodległość
II Siły zbrojne przeciwników i plany działań wojennych
III Wojna o Chaco
IV Lotnictwo w wojnie w Chaco
V Paragwajska marynarka rzeczna w czasie wojny
VI Koniec wojny. Próba podsumowania
Aneksy
Spis map i schematów
Bibliografia
 
 
 
Notka o książce:
W 1932 roku w Ameryce Południowej rozpoczęła się jedna z najkrwawszych wojen, jakie miały miejsce na tym kontynencie – wojna o Gran Chaco. Paragwaj i Boliwia przez trzy lata walczyły ze sobą o niegościnną ziemię, nawet dzisiaj nazywaną „zielonym piekłem”. Walczyły w imię mirażu: zarówno w Asunción, jak i w La Paz sądzono bowiem, że znajdują się tam bogate złoża ropy naftowej, których wydobycie rozwiąże finansowe problemy tych dwóch skonfliktowanych państw. Kiedy wreszcie w 1935 roku wyczerpane kraje zgodziły się na przerwanie ognia liczba zabitych po obu stronach przekraczała 80 000 ludzi. Bogatych złóż ropy naftowej nie znaleziono w Chaco do dnia dzisiejszego. 
Niniejsza książka jest pierwszą w Polsce próbą opisania tej niezwykle krwawej wojny. Autor, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, koncentruje się na opisie działań militarnych, ale Czytelnik znajdzie tu również krótki opis fascynującej historii Paragwaju i Boliwii.
 
 
 
Notka o autorze:
Jarosław Dobrzelewski (1971), absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. 
Specjalizuje się w historii wojskowości, a w szczególności konfliktami zbrojnymi w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Od kilku lat publikuje teksty w czasopiśmie „Taktyka i Strategia”. 
Mieszka i pracuje w Poddębicach.