Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Seksualne neurozy. Autobus

Lukas Barfuss , red. Małgorzata Sugiera , red. Mateusz Borowski

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2006
Stron: 177
Dramat Współczesny, 31
Dział:
ISBN/ISSN: 9788371888977

 

Autor: Lukas Barfuss , red. Małgorzata Sugiera , red. Mateusz Borowski

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2006

Dramat Współczesny, 31

Dział:

Stron: 177

ISBN/ISSN: 9788371888977

O książce:

Znajdujące się w tym tomie dwie sztuki należą do najbardziej znanych. Za publikowane w polskim przekładzie Izabeli Elwiry Rozhin Seksualne neurozy naszych rodziców Bärfuss został "Młodym Dramatopisarzem" 2003 roku. Tekst miał swoją premierę na kilkunastu niemieckich scenach i przetłumaczono go na kilkanaście obcych języków. Napisany na zamówienie Thalia Theater w Hamburgu i przedstawiony w czasie Dni Teatru w Mühlheim Autobus, publikowany w przekładzie Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery, przyniósł mu tytuł "Dramatopisarza 2005 roku". W tym samym roku przyznano mu również w Szwajcarii nagrodę Ingeborg Bachmann. Za Autobus otrzymał także w marcu 2006 Gerrit-Engelke-Literaturpreis, literacką nagrodę miasta Hanoweru.Od autora:

"Lubimy Estragona i Vladimira, świętą Joannę i Lady Makbet, Edypa i godną współczucia Medeę, a nie heksametr, stychomytia czy tak zwane płaszczyzny tekstu. Oczywiście interesują mnie kwestie natury formalnej, ale nie z tego powodu jestem dramatopisarzem. Jestem nim dlatego, że wciąż dręczy mnie pytanie: co to jest człowiek? I w moich sztukach chodzi przede wszystkim o ludzi. Muszę przyznać, że o wiele chętniej czytam proste historię o skomplikowanych ludziach, niż skomplikowane historie o prostych ludziach.

Barfuss LukasO autorze:

Lukas Barfuss (ur. 1971) - szwajcarski prozaik i dramatopisarz. Od trzech lat jednogłośnie uważany za wschodzącą gwiazdę niemieckojęzycznych scen.

Urodził się w oberlandzkim Thun, niedaleko Berna. Studiował bibliotekoznawstwo, ale następnie zdecydował się całkowicie poświęcić twórczości literackiej. Od 1997 roku mieszka w Zurychu.