Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Z nowymi mediami "w kulturze" i "o kulturze". Scenariusze zajęć edukacji medialnej dla nauczycieli

Bogusława Bodzioch-Bryła

Wydawnictwo: WAM, 2015
Stron: 280
Dział:
ISBN/ISSN: 9788376142098

 

Autor: Bogusława Bodzioch-Bryła

Wydawnictwo: WAM, 2015

Dział:

Stron: 280

ISBN/ISSN: 9788376142098

Ciekawe i zupełnie nowatorskie podejście do tematyki nieobecnej w polonistyce szkolnej.

Książka […] autorstwa Bogusławy Bodzioch-Bryły jest - śmiem twierdzić - jedną z ważniejszych publikacji dla polonistów początku XXI wieku. […] Stwarza realną szansę na zaistnienie problematyki nowych nowych mediów w szkole, na lekcjach polskiego - tych regularnych, które wynikają np. z tzw. rozszerzeń w szkołach licealnych, ale być może i tych zajęć, które pojawią się w związku z procesem przygotowywania młodzieży do konkursów polonistycznych.

Problematyka mediów jest źle obecna w polskiej szkole, by nie powiedzieć jednoznacznie - nieobecna, mimo iż podstawa programowa wyraźnie nakazuje nauczycielowi języka polskiego zajmowanie się nią na wszystkich etapach edukacji, od etapu I do IV. Marginalnie pojawia się w podręcznikach. Polonista pozostaje samotny i pewnie bezradny wobec ogromu nieznanych, nieogarnionych, szybko pojawiających się faktów, dokonań, wynalazków cywilizacyjnych. […] Problematyka mediów, pojawiająca się tylko czasami na lekcjach szkolnych to efekt polskiej tradycji dydaktycznej, która nie postawiła jej tak wysoko jak szkoły anglosaskie, wyodrębniające nawet osobny szkolny przedmiot - medioznawstwo. Dlatego książka Bogusławy Bodzioch-Bryły jest ważna i potrzebna. […] Omawia wiele ciekawych aspektów dotyczących rozwoju mediów, buduje aparat pojęciowy, wyposaża odbiorcę (ucznia i nauczyciela) w niezbędne artykuły (opracowania), proponuje też ciekawe, zupełnie nowatorskie podejście do tematyki nieobecnej w polonistyce szkolnej. Dobrze, że jest, a trzeba takich materiałów więcej - jak najwięcej.
dr Gabriela Olszowska, polonista, nauczyciel praktyk, dydaktyk, recenzent MEN ds. podręczników szkolnych (fragment recenzji wydawniczej)

Książka Bogusławy Bodzioch-Bryły […], autorki, która sama jest praktykującym nauczycielem i jednocześnie jako badacz zajmuje się korespondencją literatury i nowych mediów, tchnie nadzieją - jest bowiem przykładem działania oddolnego, wynikającego z pedagogicznego doświadczenia popartego osobistymi zainteresowaniami, lekturą, co wydaje się być dziś - wobec nieustannie centralizowanego systemu edukacyjnego - jedną z najcenniejszych wartości w nauczaniu polonistycznym i kulturowym. […] Autorka dotyka tak istotnych kwestii, jak zmiana doświadczenia antropologicznego z tekstowego na audiowizualny, a następnie wirtualny, co wpływa na sposób recepcji przekazów kulturowych; tłumaczy najważniejsze zjawiska wpływające na kształt współczesnych przekazów i konsekwencje kreacyjne i recepcyjne tychże właśnie mechanizmów […]. Zaprezentowane scenariusze podejmują zagadnienia […] niezwykle ważkie z perspektywy nałożonych na programy kształcenia humanistycznego wymagań związanych z włączeniem w ich przebieg edukacji medialnej oraz wprowadzaniem technologii informacyjnych. […] Książka Bogusławy Bodzioch-Bryły, która jest obecnie jedyną taką propozycją na rynku wydawniczym, wypełnia lukę w przestrzeni edukacyjnej, proponując nauczycielom pomoc we włączeniu tematyki nowych mediów do programów kształcenia polonistycznego, kulturowego czy nawet wychowawczego. dr hab. Adam Regiewicz, prof. Akademii Jana Długosza w Częstochowie (fragment recenzji wydawniczej)