Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego

Katarzyna Winiarczyk

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2014
Stron: 87
Dział:
ISBN/ISSN: 9788375771190

 

Autor: Katarzyna Winiarczyk

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2014

Dział:

Stron: 87

ISBN/ISSN: 9788375771190

Jerzy Dobrzycki - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w latach 1946-1964 czerpał z bogatego dziedzictwa Krakowa to, co najlepsze.
Wszystko to dla popularyzacji miasta wśród jemu współczesnych i kolejnych pokoleń.
I właśnie takiej postawie poświęcona została wystawa czasowa Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego otwarta w Kamienicy Hipolitów.
Jerzy Dobrzycki  był wielkim miłośnikiem i znawcą krakowskich tradycji, jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na szanse wypływające z walorów turystycznych Krakowa i aktywnie działał na polu rozbudowy jego marki poprzez nowoczesne metody reklamy.
Współtworzona przez Jerzego Dobrzyckiego w latach 30. XX wieku pionierska wizja rozwoju kultury w Krakowie była pielęgnowana przez dziesięciolecia i spełnia się po dziś dzień.
Dlatego ze śmiałością można stwierdzić, że Jerzy Dobrzycki - historyk sztuki, muzeolog, aktywny członek Rady Artystycznej Miasta Krakowa, członek honorowy Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa a przede wszystkim niestrudzony popularyzator wiedzy o Krakowie - to ojciec współczesnego wizerunku miasta Krakowa.
To on zainicjował festiwal Dni Krakowa oraz doroczny Konkurs szopek krakowskich - imprezy które nierozerwalnie związane są z Krakowem. Kultywowane przez krakowian tradycje jak chociażby pochód Lajkonika, miały w osobie Jerzego Dobrzyckiego swojego mecenasa.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa starannie pielęgnuje te tradycje i sprawuje pieczę nad tymi obrzędami.
Dziedzictwo Jerzego Dobrzyckiego staramy się spożytkować tak, by jego "przepis na Kraków" sprawdzał się by to co robimy, czyniło miasto jeszcze piękniejszym i bardziej atrakcyjnym.