Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat

Andrzej et al. Zybertowicz

Wydawnictwo Kasper, 2015
Stron: 522
Dział:
ISBN: 9788363896232
 
 
 

 

Andrzej et al. Zybertowicz

Wydawnictwo Kasper, 2015

Dział:

Stron: 522

ISBN: 9788363896232

Technologie zawsze zwalniały nas nie tylko od wysiłku fizycznego, ale także umysłowego i emocjonalnego. Nowe technologie - neuro, bio, nano oraz sztuczna inteligencja - przybliżają moment, gdy my-ludzie zostaniemy zwolnieni także z „obowiązku” istnienia. Osiągnięcia neuronauki przybliżają bowiem moment, gdy człowiek, tak jak go teraz rozumiemy, stanie się zbędny.

Książka wykazuje, iż przesłanie Oświecenia - budowanie lepszego ludzkiego świata poprzez rozumowe poznanie - oparte jest na błędnym pojmowaniu ludzkich procesów poznawczych. Obietnica w pełni rozumnej relacji człowieka ze światem wytworzyła mechanizm rozwoju technologicznego, który niedługo moze pozbawić nas zdolności do rozumienia świata. Rewolucja cyfrowa grozi bowiem cyfrowym totalitaryzmem, nowymi formami koncentracji nierówności i władzy, wreszcie „eksplozją” sztucznej inteligencji, za który nie nadąży żaden ludzki umysł.

Autorzy podpowiadają, jak powstrzymać inwazję wiedzy, która przynosi Wieki Ciemne.

Andrzej Zybertowicz z zespołem, Samóbójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat, Kraków 2015, ss. 524. Oprawa miękka ze skrzydełkami.