Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Od Manzikertu do Antiochii. Syria w przededniu wypraw krzyżowych

Marcin Gajec

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2017
Stron: 186
Dział:
ISBN/ISSN: 9788376387437

 

Autor: Marcin Gajec

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2017

Dział:

Stron: 186

ISBN/ISSN: 9788376387437

Po upokarzającej klęsce pod Manzikertem pogrążone w wewnętrznym konflikcie Bizancjum na pewien czas przestało odgrywać znaczącą rolę w regionie. Kryzys związany z klęską głodu i rebelią Nasir ad-Dawli mocno osłabił egipskich Fatymidów. Gwałtownie przerwana kampania przeciwko Egiptowi i problemy7 państwa seldżuckiego na wschodzie odwróciły uwagę Alp Arslana od Syrii i zmusiły go do tragicznie zakończonej wyprawy do Transoksanii. Dawne sojusze straciły na znaczeniu. Ta sytuacja nie miała trwać długo. Już wkrótce wezyr Badr al-Gamali zaprowadzi porządek nad Nilem i przywróci siłę państwu Fatymidów.W 1081 roku tron konstantynopolitański dostanie się w ręce jednego z najwybitniejszych cesarzy, jacy kiedykolwiek rządzili Bizancjum, Aleksego Komnena. Z kolei syn i następca Alp Arslana, Malikszah także upora się z krótkotrwałym kryzysem sukcesyjnym i sułtan przypomni sobie o Syrii. Zanim jednak wielcy gracze wrócą do gry, pojawi się okazja dla ambitnych lokalnych przywódców i awanturników, by wykroić dla siebie kawałek syryjskiego tortu.

Zdobycie Konstantynopola przez Mehmeda II Zdobywcę jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń w powszechnych dziejach Europy i całego świata. Warto jednak zastanawić się nad wcześniejszymi wydarzeniami, które przyczyniły się do zdobycia stolicy Bizancjum przez Turków. Jednym z kamyków, które poruszyły lawinę historii była bitwa pod Manzikertem – straty poniesione w tej bitwie przez Bizancjum były bardzo znaczące. Kolejnym ciosem okazało się złupienie Konstantynopola podczas czwartej wyprawy krzyżowej, w roku 1204. Nie były to jeszcze bezpośrednie przyczyny upadku wschodniego Rzymu, ale fundamentalnie przyczyniły się one do osłabienia państwa.

 

Więcej pod adresem:

https://histmag.org/Marcin-Gajec-Od-Manzikertu-do-Antiochii.-Syria-w-przededniu-wypraw-krzyzowych-w-swietle-kronik-arabskich-recenzja-15518