Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Historia światła. Powieść o fotografie Frantisku Drtikolu

Jan Nemec

Książkowe Klimaty, 2017
Stron: 560
Dział:
ISBN: 9788364887321

 

Jan Nemec

Książkowe Klimaty, 2017

Dział:

Stron: 560

ISBN: 9788364887321

Nowa czeska pozycja: powieść Jana Němca, która w niezwykle sugestywny sposób przedstawia niemal pół wieku życia Františka Drtikola, uważanego za najważniejszego przedstawiciela awangardy w czeskiej fotografii początku XX wieku.

Słynne akty oraz pozostałe fotografie Drtikola wyprzedzały czasy, w których powstawały. Interesujące są jednak nie tylko jego dzieła, ale również samo życie fotografa – dandysa z małego miasteczka, który „nie miał szczęścia do kobiet”, a w życiu którego znajdziemy wiele sprzeczności, jak na przykład wiarę w komunizm i praktykowanie buddyzmu.

Kunsztowna narracja Jana Němca nie obejmuje wprawdzie całego życia artysty, lecz mimo to skutecznie wciąga czytelnika i nie pozwala oderwać się od lektury. Nie przez przypadek autor otrzymał za nią Europejską Nagrodę Literacką 2014 oraz nagrodę Česká kniha 2014, a także nominowany był do nagrody Magnesia Litera w kategorii proza (2014) oraz do Nagrody im. Josefa Škvoreckiego (2014).

Autorką polskiego tłumaczenia Historii światła jest Katarzyna Bańka.

O autorze:

Jan Němec – czeski pisarz, redaktor i reżyser, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie oraz JAMU. Debiutował w 2007 roku tomem poezji První život (Pierwsze życie). Następnie wydał zbiór opowiadań zatytułowany Hra pro čtyři ruce (Gra na cztery ręce). Pracuje w redakcji literackiego pisma Host oraz jako dramaturg w czeskim kanale Art TV.