Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Fukier i wino. Studia z historii wina w Polsce, t .1

red. Dorota Dias-Lewandowska, red. Gabriel Kurczewski

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Warszawa, 2017
Stron: 320
Dział:
ISBN: 9788388341847
 
 
 

 

W książce przedstawia się, między innymi, dzieje dwóch firm specjalizujących się w imporcie tokajów, warszawskiej winiarni Floriana Fukiera i przemyskiej,  Tadeusza Cieślińskiego.

Stowarzyszenie Historyków Sztuki jest od 1953 roku gospodarzem kamienicy Fukierowskiej, do której odbudowy przyczyniły się składki zbierane wśród historyków sztuki. Stowarzyszenie przechowuje pamiątki związane z rodziną Fukierów i prowadzoną przez nich słynną winiarnią – zbiór ten przedstawiony jest w książce w osobnym artykule. Kultywowaniem dziedzictwa historycznego związanego z siedzibą stowarzyszenia zajmuje się również, powołany przez członków Oddziału Warszawskiego w czerwcu 2014 roku, Klub Historii i Kultury Wina. Klub organizuje cykliczne spotkania naukowe oraz ogólnopolskie konferencje poświęcone historii wina. Obecnie przystępuje również do wydawania publikacji naukowych z tej dziedziny.

W książce „Fukier i wino” poświęca się wiele uwagi działalności Fukierów jako winiarzy, kolekcjonerów i ofiarodawców dzieł sztuki dla polskich muzeów. Publikacja przedstawia m.in. dzieje warszawskiej winiarni Floriana Fukiera oraz przemyskiego składu win Tadeusza Cieślińskiego. Opisuje winnice zakładane w Warszawie w pierwszej połowie XIX wieku, oraz te które kilkaset lat wcześniej posiadali w Prusach Krzyżacy, odkrywa znaczenie wina w rytuałach masonerii oraz w praktyce aptekarskiej.

„Przedstawiony zbiór tekstów na temat wina, winnic i winiarni w Polsce to ważna próba podjęcia systematycznych badań nad historią i kulturą wina w Polsce. Tom przygotowany przez Dorotę Dias-Lewandowską i Gabriela Kurczewskiego jest zapowiedzią szerszej inicjatywy, przewidującej tak odwołanie się do studiów poszczególnych przypadków, jak i ich powiązanie z tematyką i metodologią badań podejmowanych w wielu krajach od kilkudziesięciu przynajmniej lat”.

(Z recenzji dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK)