Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Stoliki wirujące. Szkic informacyjny zawierający wskazówki praktyczne prowadzenia seansów czyli posiedzeń spirytystycznych

Łujan Bottcher

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rivail, 2014
Stron: 120
Dział:
ISBN/ISSN: 9788362402335

 

Autor: Łujan Bottcher

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rivail, 2014

Dział:

Stron: 120

ISBN/ISSN: 9788362402335

Do stolika zasiada kilka osób, kładąc ręce dłońmi na blacie. Po niejakim czasie stół podnosi się na dwóch nogach, a dwiema drugimi uderza o podłogę. Teraz można pytać, a następują odpowiedzi przeczące lub twierdzące w ten sposób, że trzy uderzenia po sobie następujące znaczą, zgodnie z umową prawie powszechnie przez spirytystów przyjętą, odpowiedź „tak”, dwa uderzenia oznaczają wątpliwość, niepewność, a jedno uderzenie znaczy odpowiedź „nie”.

(fragment)

Mediumizmowi psychicznemu Łucjan Böttcher poświęcił swoją drugą rozprawę, pt. Problemat życia pozagrobowego. Natomiast niniejsza książka, zatytułowana Stoliki wirujące, poświecona jest mediumizmowi fizycznemu, do którego zalicza się wirowanie i lewitacje stołów, materializacje zjaw lub ektoplazmy, szeroko pojętą psychokinezę. Autor opisuje przebieg seansu z wirującym stolikiem (gdy uczestnicy kładą ręce na stole, ten kołysze się i podnosi), warunki niezbędne dla przeprowadzenia doświadczenia, zapoznaje nas z próbami wyjaśnienia tego zjawiska przez naukowców. Böttcher zajmuje się nie tylko tematem wirujących stołów, ale podejmuje też problem lewitacji oraz samoistnych ruchów przedmiotów. Opiera się na własnych doświadczeniach, ale też korzysta z relacji najbardziej zasłużonych badaczy mediumizmu, jak Crookes, Aksakow, Butlerow czy Richet.

(fragment Wprowadzenia)