Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wieszczba astrologiczna przy narodzeniu Jakuba Sobieskiego Królewicza

Ewa oprac. Śnieżyńska-Stolot

[Muzeum Narodowe w Krakowie, 2017
Stron: 118
Dział:
ISBN: 9788375812428
Wydanie drukowane
 

32,00 28,80

Pozycja dostępna

 

"Astrologia […] stała się […] ofiarą szczególnego rodzaju nieporozumień […] przez potoczne i błędne posługiwanie się tym określeniem. Nie jest przypadkiem, że […] historyk sztuki, nie zaś historyk astronomii czy historyk literatury, jest dzisiaj w krajowym środowisku naukowym najwybitniejszym znawcą średniowiecznej i wczesnonowożytnej astrologii, taką bowiem pozycję w nauce Profesor Ewa Śnieżyńska-Stolot zasłużenie zajmuje.

[…] tekst prognostyku Jakuba Sobieskiego jest […] ważnym materiałem do refleksji nad oddziaływaniem "wieszczby astrologicznej" […]. Trudno to może dzisiaj pojąć niespecjalistom, ale owej "wieszczbie" ufano kiedyś tak samo […], jak dzisiaj opiniom lekarzy, psychologów i innych jeszcze rzeczoznawców […]. Wartość […] rozprawy polega […] na udostępnieniu […] ważnego historycznie dokumentu (w bardzo dobrym przekładzie p. Anny Kozłowskiej), który oświetla […] intelektualnie środowisko Jana Sobieskiego […] [i] jest ciekawym przyczynkiem do refleksji nad humanizmem jezuickim".

prof. dr hab. Andrzej Borowski, kierownik Katedry Historii Literatury Staropolskiej w Wydziale Polonistyki UJ (fragmenty recenzji)