Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Koto. Złota era miecza japońskiego

Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Toruniu, 2018
Stron: 62
Dział:
ISBN/ISSN: 9788360324905

 

Autor:

Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Toruniu, 2018

Dział:

Stron: 62

ISBN/ISSN: 9788360324905

Japonia słynie na całym świecie ze swej sztuki i rzemiosła. Nigdzie indziej chyba nie połączono funkcjonalności z formą w sposób tak doskonały, nigdzie też nie zespolono tak ściśle rzemiosła ze sztuką.

Tworzenie dzieł sztuki i przedmiotów artystycznego rękodzieła podniesione zostało w feudalnej Japonii do rangi bliskiej obrzędowi religijnemu, który też często procesowi twórczemu towarzyszył. Niemało przyczynił się do tego buddyzm Zen, który odegrał w Japonii ogromną rolę w kształtowaniu sztuki i postaw z nią związanych. Może zresztą dzięki piedestałowi, na który została wyniesiona, jest nam ta sztuka tak bliska i oddziałuje na nas tak silnie, pomimo wielkich różnic kulturowych dzielących Japonię od Europy.

Niniejsza publikacja to katalog wystawy czasowej o tym samym tytule, eksponowanej w Muzeum Sztuki w Kamienicy pod Gwiazdą w okresie od czerwca do października 2018 roku. Ukazuje nie tylko to, z czego Japonia słynęła najbardziej czyli militaria, ale także historię tego niezwykłego kraju. Sztuka kucia miecza osiągnęła wtedy apogeum.