Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Su Shi - wiersze z zesłania

Anna Izabella Król

Wydawnictwo: Wydawnictwo Scriptum Tomasz Sekunda, 2018
Stron: 256
Dział:
ISBN/ISSN: 9788366084452

 

Autor: Anna Izabella Król

Wydawnictwo: Wydawnictwo Scriptum Tomasz Sekunda, 2018

Dział:

Stron: 256

ISBN/ISSN: 9788366084452

Niniejsza publikacja korzysta ze źródeł biograficznych w celu przedstawienia Su Shi w kontekście jego czasów. Spośród kilkuset wierszy i licznych utworów reprezentujących różne gatunki literackie, zebranych podczas okresów zesłania, dokonano wyboru z zamiarem objaśnienia, jak sam Su Shi postrzegał swoje wygnanie i jak
na nie reagował. Wyjątkowym elementem dorobku literackiego Su Shi jest antologia, która odpowiada rymom poezji Tao Yuanminga. (…)
W wyborze wierszy znalazły się utwory napisane podczas wygnania oraz w innych okresach, ale mówiące o wygnaniu. Wiele wierszy pisanych w odpowiedzi na zesłanie przedstawia wyrazistą twarz artysty. Przedstawianie samego siebie u Su Shi często charakteryzuje widoczny konflikt. Kiedy poeta rozważa możliwość amnestii, która pozwoliłaby mu na powrót do służby, pociąga go też idea przejścia w stan spoczynku i odosobnienia. Ta dwuznaczność przyczynia się do napięcia wewnątrz samej poezji. Wiersze pisane podczas powrotu i traktujące o powrocie zostały wybrane i przeanalizowane, aby podkreślić tę fundamentalną cechę poezji Su Shi.