Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Komisja Jakiego. Czas rozliczeń

Bartłomiej Opaliński Adam Zieliński

Zysk i S-ka. Wydawnictwo, 2018
Stron: 214
Dział:
ISBN: 9788381164603

 

Bartłomiej Opaliński Adam Zieliński

Zysk i S-ka. Wydawnictwo, 2018

Dział:

Stron: 214

ISBN: 9788381164603

Książka stanowi swoistą relację z pierwszego roku prac Komisji, spojrzenie na Komisję od wewnątrz przez dwóch jej członków wywodzących się z ugrupowań politycznych, które nigdy nie rządziły w Warszawie, a więc nie miały do czynienia z problemem reprywatyzacji widzianym z perspektywy rządzących.

Książka dostarcza bogatego materiału, zawiera wiele faktów i informacji. Ustawodawca, widząc brak automatyzmu państwa i bezradność w walce z reprywatyzacją, postanowił przejść na sterowanie ręczne i wprowadził regulacje doraźne, ale skuteczne. Relacja ma charakter obiektywny z elementami konstruktywnej krytyki. Autorzy obnażają kulisy działania Komisji, jej funkcjonowanie od kuchni, podejmowane decyzje. Obnaża również sposób funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli siedziby Komisji. Autorzy opisują zarówno wszystko to, co pozytywne, jak również zwracają uwagę na niedostatki czy wręcz absurdy, na które natknęli się w pracy. Relacja ma więc charakter słodko-kwaśny.

Choć ma polskim rynku wydawniczym pojawiło się już wiele pozycji poświęconych reprywatyzacji, to jednak żadna z nich nie dotyczy Komisji w tak licznych szczegółach i kulisach jej działania. Jest to relacja osób najbliżej związanych z komisją – organem rozliczającym patologie reprywatyzacyjne, będących w sercu walki z dziką reprywatyzacją, w nieustannym ogniu walki z patologiami.