Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kolej wąskotorowa Przeworsk-Dynów

Andrzej Bożek, Bogdan Pokropiński

BWH Kolpress Katarzyna Pyssa, 2018
Stron: 232
Dział:
ISBN: 9788394307547
 
 
 

 

Kolej wąskotorową z Przeworska do Dynowa otwarto 8 września 1904 roku. Jej podgórska trasa rozpoczyna się na stacji stycznej z koleją normalnotorową w Przeworsku i biegnie wzdłuż doliny rzeki Mleczki przez Pogórze Dynowskie do malowniczej doliny Sanu. Jest to jedna z najciekawszych linii wąskotorowych w Polsce, na jej trasie znajduje się jedyny w Polsce tunel wąskotorowy.

Jako jedna z nielicznych przetrwała do lat współczesnych. Przez lata zmieniali się jej zarządcy lub operatorzy, zmieniała się również rola kolejki. Kolej powstała w celu transportu towarów, przede wszystkim buraków do cukrowni w Przeworsku. Przewozy pasażerskie zapewniały komunikację mieszkańcom Pogórza Dynowskiego z Ziemią Przeworską. Dzisiaj kolej pozostaje w ruchu jako atrakcja turystyczna.

W książce przedstawiono historię powstania i funkcjonowania kolei Przeworsk – Dynów. Publikacja jest nie tylko kroniką dziejów tej kolei ale zawiera również opis infrastruktury i bardzo różnorodnego taboru. Książka dedykowana jest do miłośników kolei i mieszkańców intersujących się historią swojego regionu.

 

SPIS   TREŚCI

Kalendarium /4

Od autorów /5

1. Początki kolei na galicyjskim Podkarpaciu /6

2. Historia i funkcjonowanie kolei Przeworsk - Dynów /10

3. Infrastruktura linii Przeworski - Dynów /94

4. Tabor kolei wąskotorowej  Przeworsk - Dynów /144

5. Austraickie parowozy wąskotorowe - zarys historii i konstrukcji /205

6. Kolej wąskotrowa Przeworsk - Dynów w kolorze /225

Objaśnienia skrótów /220

Bibliografia /221

Słowniczek /222