Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Upadek wielkich imperiów

, ,

Wydawnictwo: Bellona.Wydawnictwo, 2018
Stron: 542
Dział:
ISBN/ISSN: 8311152960

 

Autor: , ,

Wydawnictwo: Bellona.Wydawnictwo, 2018

Dział:

Stron: 542

ISBN/ISSN: 8311152960

Czy przeznaczeniem historii jest wieczne rozpoczynanie wszystkiego od nowa? To klasyczne pytanie zasługuje na postawienie szczególnie w odniesieniu do zjawiska narodzin i upadku imperiów. Od czasów starożytnych na wszystkich kontynentach pewne krainy za sprawą potęgi miecza, złota i ducha urastały i urastają do rangi dominujących mocarstw i panują nad dużą częścią świata.

Ale tak jak każde imperium powstało, tak również upadło lub kiedyś z różnorodnych przyczyn upadnie.Imperia – zniszczone przez dwie wojny światowe, upadek totalitaryzmów i schyłek Europy, która od XVI stulecia dominowała nad światem – w czasach świętowania końca historii wydawały się skazane na to, by spłonąć na „stosie marności”. Jednak o ile imperia przemijają, to imperializm nie umiera nigdy, czego dowodem są zadziwiające metamorfozy Chin, nieustanne odradzanie się Rosji, by nie zapominać o trwałej potędze Stanów Zjednoczonych.


Ta książka to ważna lekcja historii – lekcja nowa i niezbędna do tego, by poznać świat wczorajszy i zrozumieć ten dzisiejszy.