Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Krajobraz, portret, maska. Studia o górnośląskim imaginarium przemysłowym

Izabela Kaczmarzyk

AKADEMIA IGNATIANUM W KRAKOWIE, 2019
Stron: 310
Dział:
ISBN: 9788376144047
 
 
 

 

Izabela Kaczmarzyk

AKADEMIA IGNATIANUM W KRAKOWIE, 2019

Dział:

Stron: 310

ISBN: 9788376144047

Książka Izabeli Kaczmarzyk to ważne dla badań śląskoznawczych, dojrzałe studium kulturowe, bogate pod względem poznawczym i analitycznym, będące konsekwencją wieloletnich badań prowadzonych przez autorkę.

Perspektywa kulturoznawcza rozwijana jest tu na podstawie solidnych założeń teoretycznych, niemniej w niektórych fragmentach pracy omawiana problematyka zostaje ujęta w perspektywie historycznej i historycznoliterackiej.

„Książka została napisana z dużym zaangażowaniem, inwencją twórczą, odsłaniającą precyzyjny warsztat badawczy i bogatą erudycję autorki. Lektura zbioru niebanalnych rozpraw przynosi niewątpliwe pożytki naukowe i intelektualne. Książka będzie ciekawą propozycją na rynku wydawniczym” – prof. dr hab. Małgorzata Łoboz.

„Autorka sumiennie podąża – co nie jest wszak łatwe – własną, oryginalną drogą, interpretując różnorodne teksty kultury dotyczące Górnego Śląska. Nie mam żadnych wątpliwości – książka Izabeli Kaczmarzyk, bardzo dobrze napisana, starannie udokumentowana, będąca wynikiem głębokiej refleksji autorki nad podjętą problematyką, w znaczący i oryginalny sposób wzbogaca naszą wiedzę o kulturze Śląska, (...) wpisując się znakomicie w nurt najlepszych narracji w polskim piśmiennictwie naukowym o Górnym Śląsku” – prof. dr hab. Dariusz Rott.