Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Generał i Diuk. Tajemnice rządu Sikorskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Radosław Golec

Fronda, 2020
Stron: 444
Dział:
ISBN: 9788380795419
 
 
 

 

Radosław Golec

Fronda, 2020

Dział:

Stron: 444

ISBN: 9788380795419

 Książka „Generał i diuk” opatrzona jest wstępem Piotra Zychowicza. Premier polskiego rządu na uchodźstwie nie wątpił, że Polska znajdzie się w gronie państw zwycięskich i usiłował wzmocnić sytuację geopolityczną Polski w ramach nowego, powojennego rozdania. Rozpoczął tworzenie federacji państw środkowo-europejskich z Rzeczpospolitą jako ośrodkiem wiodącym. Gwarantem trwałości nowego tworu politycznego miała być Wielka Brytania. W tym celu Sikorski snuł plany unii personalnej Zjednoczonego Królestwa i odrodzonego królestwa polskiego. Na tronie federacji środkowo-europejskiej miał zasiąść Jerzy Windsor, a plan postawienia na jej czele księcia Kentu stanowił, jak zapisał sekretarz Sikorskiego, Karol Estreicher, największą polityczną tajemnicę Jenerała.

  • Czy w latach trzydziestych Władysław Sikorski próbował siłą obalić władze sanacyjne, a we wrześniu 1939 roku dokonał zamachu stanu?
  • Dlaczego polski rząd tworzył obozy koncentracyjne na terenie Wysp Brytyjskich dla przeciwników politycznych? Czym była „Wyspa Węży” i ośrodek w Shinafoot?
  • Czy w najbliższym otoczeniu premiera znajdowali się agenci obcych mocarstw?
  • Dlaczego ogromna część żydowskich żołnierzy dezerterowała z polskiej armii?
  • Czy Sikorski prowadził tajne negocjacje z Niemcami i Sowietami?
  • Jaką rolę odegrali Polacy w brytyjskiej misji Rudolfa Hessa i dlaczego próbowali go zabić?
  • Jak wyglądały kilkukrotnie powtarzane próby zamachu na premiera RP?
  • Dlaczego powołanie unii polsko-czechosłowackiej, które było jednym z centralnych punktów programu polskiego rządu, nie doszło do skutku?
  • Tajemnica zamachu w Gibraltarze - jak zginął naczelny wódz?

Co kryją jeszcze brytyjskie archiwa, skoro Home Office przesunął klauzulę tajności wielu dokumentów dotyczących Sikorskiego na kolejne dziesięciolecia?

Czy kiedykolwiek poznamy dokumenty skrywane w moskiewskich archiwach? Bo przecież rękopisy nie płoną…

O autorze:
Radosław Golec: autor książek: „Taniec z Hitlerem. Kontakty polsko – niemieckie 1930 – 1939„ i „IRA Hitlera. Pakt Trzecia Rzesza – Irlandzka Armia Republikańska„. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz Institute of Technology Tallagh w Dublinie. Pasjonuje się historią dwudziestego wieku, a zwłaszcza drugiej wojny światowej oraz okresem ją poprzedzającym. Szczególnie interesują go dzieje Trzeciej Rzeszy i ruchów faszystowskich w Europie. Wyznawca hasła: ”tylko prawda jest ciekawa”. Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci, także miłośnik ostrzejszych odmian rocka.