Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Śpiewnik karpacki

Władysław Motyka

Wydawnictwo: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, 2013
Stron: 552
Dział:
ISBN/ISSN: 9788390687278

 

Autor: Władysław Motyka

Wydawnictwo: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, 2013

Dział:

Stron: 552

ISBN/ISSN: 9788390687278

Śpiewnik karpacki - Jest to bez wątpienia wydarzenie na polskim rynku wydawniczym. „Śpiewnik karpacki” jest pierwszą publikacją, w której zamieszczono wybór ponad 360 tradycyjnych pieśni z całego łuku Karpat. Całość, podzielona na 12 rozdziałów zawiera:

1. „Pieśni z Węgier i Siedmiogrodu”

2. „Pieśni z Rumunii”

3. „Pieśni Górali Ruskich” – Huculi – Bojkowie - Łemkowie

4. „Pieśni ze Słowacji”

5. „Pieśni z Czech, Moraw i Wołoszczyzny”

6. Pieśni Górali Polskich (cz. II) Górale Czadeccy – Śląscy – Żywieccy – Babiogórcy – Kliszczacy – Zagórzanie - Orawscy - Podhalańscy – Spiscy – Gorczańscy i Pienińscy – Sądeccy: Biali i Czarni – Nadpopradzcy (Piwniczna)

7. Pieśni Lachów (Sądeckich i Limanowskich)

8. Pieśni Pogórzan (z okolic Gorlic, Jasła, Krosna, Brzozowa i Miejsca Piastowego)

9. Pieśni Dolinian (z okolic Sanoka)

10. Pieśni Zespołu Trebunie-Tutki (cz. II)

11. Pieśni Andrzeja Dziubka i Zespołu „De Press” (cz.II)

12. Z zakątka Beskidów (m.in. pieśni do wierszy Kazimierza J. Węgrzyna)

Wszystkie pieśni, zapisane w 7 językach, podane są w zapisie nutowym. Każdy z rozdziałów poprzedzony jest rzeczowym komentarzem. Śpiewnik zaopatrzony jest w mapy: regionów kulturowych Karpat i wybranych grup kulturowych Karpat, specjalnie przygotowane dla tego wydawnictwa. Zamieszczono w nim również fotografie, odnoszące się do tematu oraz upamiętniające tegoroczny Redyk Karpacki – historyczną wędrówkę pasterzy z Polski I Rumunii szlakiem Wołochów. Autorem „Śpiewnika karpackiego” jest Władysław Motyka z Milówki – historyk, absolwent UJ, Honorowy Członek Związku Podhalan w Polsce. W pracy nad „Śpiewnikiem” pomagało mu liczne grono współpracowników: muzyków, tłumaczy i znawców kultury Karpat, kompetentnych w sprawach poszczególnych jego części. „Śpiewnik karpacki” wraz z wcześniejszym „Śpiewnikiem górali polskich” tworzy unikatową kolekcję pieśni Karpat.