Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojna w Abchazji 1992-1993. Konflikt gruzińsko-abchaski. Geneza - dzieje - epilog

Piotr Borawski, Tomasz Borawski

INFORT EDITIONS Anna Grzelak, 2020
Bitwy / Taktyka; 111
Stron: 312
Dział:
ISBN: 9788365982520
Wydanie drukowane
 

49,00 44,10

Pozycja dostępna

 

 

Spis treści:

 

Wstęp

I Abchazja w starożytności i średniowieczu

II Abchazja pod rosyjskim panowaniem

III Abchazja w ramach ZSRR

IV Gruzja na progu niepodległości

V Burzliwe początki niepodległej Gruzji

VI Zbrojny konflikt gruzińsko-abchaski w latach 1992–1993

VII Abchazja w latach 1994–2008

VIII Front abchaski w wojnie gruzińsko-rosyjskiej 2008 roku

IX Abchazja po wojnie gruzińsko-rosyjskiej 2008 roku

Zakończenie. Perspektywy abchaskiej niepodległości

Aneksy

Spis map i schematów

Bibliografia

 

 

 

 

 

 

O książce:

 

Praca niniejsza jest pierwszą w polskiej literaturze historycznej próbą całościowego przedstawienia zbrojnego konfliktu gruzińsko-abchaskiego z lat 1992-1993. Omawia nie tylko sam przebieg wojny, ale również tło polityczno-etniczne konfliktu. Pokazuje zakulisowe działania rosyjskiej dyplomacji, a także rosyjskich służb specjalnych zmierzające do zachowanie wpływów na Zakaukaziu w momencie rozpadu Związku Radzieckiego. Książka ta zapoznaje polskiego czytelnika z Gruzją lat dziewięćdziesiątych, gdy państwo to rozdzierane było wojną domową między obalonym prezydentem Zwiadem Gamsachurdią a jego następcą Eduardem Szewardnadze, a także rebeliami mniejszości etnicznych nieoficjalnie wspieranymi przez Federację Rosyjską. Autorzy przedstawiają wysiłki prezydenta Szewardnadzego do zachowania niepodległości Gruzji w sytuacji, kiedy to niewielkie państwo kaukaskie, przy obojętności zachodnich sojuszników musiało zmierzyć się w Abchazji i Południowej Osetii z potęgą odradzającej się Rosji...

 

 

 

O autorach: 

Piotr Borawski (ur. 1951 r. w Warszawie), jest doktorem nauk historycznych. W latach 1991-2019 pracował w MSZ. W latach 1996-1997 był przedstawicielem Ministra SZ RP w Gruzji ds. powołania ambasady polskiej w Tbilisi. W latach 1997-2000 jako chargé d’affaires kierował Ambasadą RP w Gruzji. Jego zainteresowania naukowe wiążą się z kilkunastoletnim pobytem w Azji Środkowej, Rosji i na Kaukazie. Koncentrują się wokół zagadnień etniczno-politycznych i wyznaniowych państw WNP, a także wokół dziejów Tatarów zamieszkujących dawne, polskie Kresy. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz trzech książek.

 

Tomasz Borawski (ur. 1987 r. w Warszawie) jest z wykształcenia historykiem i prawnikiem. Jego zainteresowania naukowe wiążą się z kilkunastoletnim pobytem w Azji Środkowej, Rosji, Mołdawii i na Kaukazie. Jest autorem kilku artykułów poświęconych zbrojnemu konfliktowi gruzińsko-abchaskiemu, które ukazały się w takich czasopismach, jak: „Arcana”, „Pro Georgia” i „Biuletyn Bezpieczeństwa Narodowego”.