Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Niklasa Luhmanna socjologia bez człowieka

Krzysztof C. Matuszek

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2017
Stron: 171
Język: polski
ISBN: 9788376388380
Wydanie drukowane
 

26,00 23,40

Pozycja dostępna

 

Krzysztof C. Matuszek

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2017

Stron: 171

Język: polski

ISBN: 9788376388380

Niklas Luhmann określa swoją koncepcję społeczeństwa jako „radykalnie antyhumanistyczną”. „To nie człowiek komunikuje (się) – stwierdza - tylko komunikacja komunikuje”. Ale czym jest komunikacja i na czym polega autoreprodukcja systemów komunikacji? Niniejsza książka przedstawia socjologiczne i filozoficzne wątki Luhmannowskiej teorii systemów społecznych. Obok oryginalnego ujęcia nowoczesności, zagadnień z dziedziny socjologii polityki i socjologii religii znajdziemy w niej analizy teoriopoznawcze oraz propozycję nowego zdefiniowania podstawowego elementu tego, co społeczne.

Książka ta jest zarówno cennym wprowadzeniem dla czytelnika jeszcze niezapoznanego z koncepcją Niklasa Luhmanna, jak i interesującym komentarzem dla czytelnika już zaprawionego w zawiłościach Luhmannowskich idei. Ten ostatni znajdzie tutaj dla siebie nie tylko ciekawą interpretację myśli socjologa z Bielefeld, lecz również twórcze rozwinięcie jego teorii.
Z recenzji dr. hab. Karola Chrobaka

Mimo podjęcia przez Krzysztofa C. Matuszka trudnego intelektualnie tematu pracę naprawdę dobrze się czyta. Napisana jest stylem jasnym i precyzyjnym, a klasycznemu wywodowi naukowemu towarzyszą miejscami fragmenty skrzące się od subtelnego dowcipu, co sprawia, że nawet tak trudny temat jak Luhmannowska teoria systemów staje się łatwiej przyswajalny dla czytelnika.
Z recenzji dr. hab. Andrzeja Bukowskiego

Krzysztof C. Matuszek (ur. 1976) – adiunkt w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się socjologią teoretyczną i filozofią nauk społecznych. Doktorat obronił na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Naukowców. Opublikował m.in. Der Krieg als autopoietisches System, Wiesbaden 2007, VS Verlag (polska wersja: Systemy wojenne, Kraków 2010, WAM) oraz Ontology, Reality and Construction in Niklas Luhmann’s Theory, „Constructivist Foundationsˮ 2015, 10(2).