Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kino śląskie

Jan F. Lewandowski

Wydawnictwo: Śląsk, 2012
Stron: 146
Dział:
ISBN/ISSN: 9788371646379

 

Autor: Jan F. Lewandowski

Wydawnictwo: Śląsk, 2012

Dział:

Stron: 146

ISBN/ISSN: 9788371646379

 Nowa książka znawcy tematu Jana F. Lewandowskiego jest przewodnikiem po coraz liczniejszych filmach śląskich. Prezentuje polskie filmy fabularne, które rozgrywają się w wyraźnie zauważalnej scenerii Górnego Śląska (i dodatkowo także sąsiedniego Zagłębia Dąbrowskiego). Jak się okazuje, tych filmów jest ponad sześćdziesiąt, a nieustannie powstają kolejne. Zwłaszcza dzisiaj, gdy jesteśmy świadkami nowego boomu kina śląskiego, publikacja Jana F. Lewandowskiego pełni rolę pożytecznego podsumowania tematu w atrakcyjnej przewodnikowej formule.

 
Jan F. Lewandowski – ur. 1952, historyk, filmoznawca, publicysta, animator kultury, wykładowca akademicki. Związany w przeszłości kolejno z „Dziennikiem Zachodnim”, „Panoramą”, „Katolikiem”, „Premierą” i miesięcznikiem „Śląsk”.  Zajmuje się historią kina i Górnego Śląska. Jest autorem kilkunastu książek, m.in.: Pola Negri w Sosnowcu,
100 filmów polskich, 100 filmów stulecia, Kino na pograniczu. Wędrówki po dziejach filmu na Górnym Śląsku, Historia Śląska według Kutza, Przesyłka ze Szkocji. Generał Józef Zając i jego kolekcja. Ostatnio opublikował biografię Wojciecha Korfantego wyróżnioną „Górnośląskim Tacytem” – nagrodą im. ks. Augustina Weltzla. Mieszka w Katowicach.