Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Sztuka filmowa

Jerzy Wójcik , oprac. Seweryn Kuśmierczyk

Wydawnictwo: Canonia, 2017
Stron: 208
Dział:
ISBN/ISSN: 9788394685102

 

Autor: Jerzy Wójcik , oprac. Seweryn Kuśmierczyk

Wydawnictwo: Canonia, 2017

Dział:

Stron: 208

ISBN/ISSN: 9788394685102

Książka Sztuka filmowa zawiera przygotowany na podstawie nagrań zapis cyklu 21 wykładów prowadzonych przez Jerzgo Wójcika na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jerzy Wójcik, odwołując się do przykładów wybitnych dzieł z kina polskiego i światowego, mówi m.in. o podstawowych elementach języka filmu, przedstawiając ich własne, pogłębione rozumienie. Omawia rolę formy i treści w obrazie filmowym oraz znaczenie ich jedności. Mówi o obecności czasu i przestrzeni odwołując się do wiedzy z zakresu antropologii kultury. Zgłębia tajemnice kompozycji dzieła filmowego oraz zagadnienia inscenizacji i przedstawiania postaci filmowej w ruchomym obrazie. Prezentuje i tłumaczy rolę światła, koloru, rytmu, dźwięku i montażu w utworze filmowym. 

Wszystkie elementy współtworzące dzieło filmowe są prezentowane - co nadaje zawartym w książce wykładom niepowtarzalność i wyjątkową wartość - przez doświadczenie twórcy obrazu filmowego. Problematyka poruszana w książce jest omawiana z głęboką wiedzą  i wielką wrażliwością wizualną.