Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
O_niepodleglą_i_demokratyczną_Rzeczpospolitą._Z_dziejow_aktywności_artystycznej_i_obywatelskiej_Ignacego_Jana_Paderewsk

O niepodległą i demokratyczną Rzeczpospolitą. Z dziejów aktywności artystycznej i obywatelskiej Ignacego Jana Paderewsk

Ignacy Paderewski wracał do Polski przez Gdańsk w towarzystwie oficerów angielskich 26 grudnia 1918 r. z misją zjednoczenia Polaków, porozumienia między Piłsudskim – Tymczasowym Naczelnikiem Państwa a Komitetem Narodowym Polskim. O wypełnienie tej misji prosiły go rządy Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii, a także Polonia Amerykańska, której był ideowym przywódcą w latach 1915-1918. Wracał, mając spośród Polaków po śmierci Henryka Sienkiewicza największy autorytet międzynarodowy jako kompozytor i mistrz fortepianu, jako wielki jałmużnik na rzecz zniszczonej przez wojnę Polski, cieszący się poparciem Stolicy Apostolskiej, prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona i wpływowych polityków Ententy. Wracał jako bezpartyjny działacz społeczny mimo członkostwa w Komitecie Narodowym Polskim, za którym stał autorytet zwycięskich mocarstw, Armia Polska we Francji dowodzona przez generała Józefa Hallera i inne polskie oddziały walczące po stronie Ententy. Rodacy, którzy go entuzjastycznie witali w Gdańsku, Poznaniu, na trasie kolejowej Poznań – Warszawa, a przede wszystkim w samej stolicy, widzieli w nim męża stanu, który przyczyni się do międzynarodowego uznania Polski oraz uruchomienia pomocy żywnościowej i sanitarnej Amerykańskiej Administracji Pomocy (American Relief Administration) i będzie skutecznie bronić interesów Polski na konferencji pokojowej w Paryżu.

Cena: 44,10 zł

Wydanie papierowe

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa