Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

W ramach wystawy

Marta Czyż, Julia Wielgus

Fundacja Sztuk Pięknych, 2015
Stron: 352
Dział:
ISBN: 9788394391300
Wydanie drukowane
 

38,00 34,20

Pozycja dostępna

 

Książka jest zapisem rozmów dwóch historyczek sztuki z dwunastką polskich kuratorów, którzy opowiadają o swoich pierwszych kontaktach ze sztuką, najważniejszych wystawach i projektach, które tworzą obraz ich strategii kuratorskich.

"W ramach wystawy" to pierwsza taka książka na polskim rynku, z której możemy dowiedzieć się o najważniejszych polskich kuratorach to, o co sami balibyśmy się zapytać. Marta Czyż i Julia Wielgus wypytują o strategie artystyczne pracowników instytucji państwowych i galerii prywatnych: Marię Brewińską z Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Sebastiana Cichockiego i Łukasza Rondudę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Łukasza Gorczycę i Michała Kaczyńskiego z Galerii Raster, Wojciecha Kozłowskiego z BWA w Zielonej Górze, artystę Janka Simona – współzałożyciela Spółdzielni Goldex Poldex, Stacha Szabłowskiego i Joannę Zielińską z CSW Zamek Ujazdowski oraz Magdalenę Ziółkowską z Bunkra Sztuki w Krakowie. Jak również tych, którzy od lat działają na arenie międzynarodowej – Adama Budaka z Galerii Narodowej w Pradze i Adama Szymczyka, wieloletniego dyrektora Kunsthale w Bazylei, a obecnie głównego kuratora Documenta, najważniejszej imprezy artystycznej na świecie odbywającej się co pięć lat w Kassel.

Czyż i Wielgus stawiają pytania, czy kuratorstwa można się nauczyć? Czym ono w ogóle jest i w jakim kierunku powinno się rozwijać? Większość rozmówców zaproszonych przez młode historyczki sztuki wchodziła w świat sztuki i zaczynała robić wystawy w latach 90. XX wieku. Wtedy w Polsce nie istniały studia kuratorskie, a zawód komisarza – taki, który znamy dziś – dopiero powstawał.

Publikacja śledzi ścieżki zawodowe kuratorów, sięgając pierwszym pytaniem do momentu dzieciństwa i marzeń dotyczących przyszłego zawodu. Mimo że żaden z rozmówców nie planował kariery kuratorskiej, ich dziecięce wyobrażenia często znajdywały odzwierciedlenie w charakterze ich strategii. W wywiadach autorki dopytują także o przełomowe momenty w ich karierze, takie jak spotkania, wystawy, pierwsze projekty i dojrzałe realizacje, ale również o popełnione błędy.

"(…) błędem jest koniunkturalne angażowanie się w przedsięwzięcia lub też w pracę z takimi artystami, co do których twórczości ma się wątpliwości. Jeśli z różnych powodów – oportunizm, taktyka lub przeoczenie – człowiek w to wchodzi, to potem czuje się kompletnie wyalienowany. Technicznie wystawa funkcjonuje, wszystko działa, niektórym się podoba, innym nie – tak jak zawsze. Ciebie natomiast przenika głębokie poczucie, że zrobiłeś coś, co kompletnie nie ma sensu" – opowiada w książce Adam Szymczyk.

"W ramach wystawy" jest pierwszą w Polsce publikacją, która w takim wymiarze ukazuje kuratorstwo z perspektywy kuratora. Książka koncentruje się na uchwyceniu początków profesji w Polsce w ważnym historycznie dla tego zawodu momencie i jednocześnie jest przeglądem najważniejszych wydarzeń w sztuce w Polsce i na świecie.