Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Krótkie wprowadzenie do współczesnego teizmu kenotycznego

Mateusz Przanowski

Wydawnictwo: W drodze, 2019
Dział:
ISBN/ISSN: 9788394282912

 

Autor: Mateusz Przanowski

Wydawnictwo: W drodze, 2019

Dział:

ISBN/ISSN: 9788394282912

„Książka ta jest nie tylko szczegółową mapą, pozwalającą na uchwycenie podstaw myślenia kenotycznego, ale przede wszystkim pewnego rodzaju przewodnikiem po współczesnej teologii. Jej lektura pozwala dostrzec radykalną zmianę, jakiej poddana została klasyczna doktryna o Bogu w Trójcy na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. W miarę lektury czytelnik zdaje sobie coraz bardziej sprawę z podstawowego kierunku, jaki obrała duża część nowożytnej teologii, szczególnie tej, która zdecydowała się przyjąć myślenie zgodne z intuicjami chrystologii Lutra oraz ich mutacją w postaci niemieckiego idealizmu, z całym jego teologicznym zapleczem i aspiracjami”.
[Z recenzji ks. dr. hab. Roberta J. Woźniaka]

„Są takie książki, które przerażają tytułem. Jednak nie uciekajcie, bo wiele stracicie. A jak wiadomo: «Strach to nic innego jak zdradziecka odmowa pomocy rozumu» (Mdr 17, 11). Książka mojego współbrata i dyrektora Instytutu Tomistycznego (bodaj najlepszego znawcy myśli Tomasza z Akwinu) Mateusza Przanowskiego OP to perełka teologiczna i wnikliwa (do bólu) analiza, tak modnej dziś teologii «kenozy w Bogu», «Boga w procesie», «Boga słabego», «Boga potrzebującego» itp. Czy Bóg jest wszechmocny, a może wszechsłaby? Hmmm. Przytoczę tylko przypis 3 ze wstępu: «Nadmienię tylko, że mój stosunek do teizmu kenotycznego jest generalnie bardzo krytyczny, nie chciałbym jednak, by było to choć w najmniejszym stopniu widoczne w tym krótkim wprowadzeniu». Czy Autorowi to się udało (że tak marketingowo zapytam)? Rekomenduję z całego serca to dzieło (285 ss.), bo szkoda by w zalewie różnej literatury teologicznej umknęło nam coś tak mądrego, świeżego i wciągającego. Wiem, że rzeczy wartościowe przetrwają i obronią się, ale wolałbym by książka o. Mateusza nie została odkryta jako arcydzieło dopiero za jakieś 300 lat przez wybitnego historyka teologii z Oxfordu, czy Krakowa”.
[Tomasz Gałuszka OP o książce]

Mateusz Przanowski OP (ur. 1974) – dominikanin, doktor teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Ceniony znawca myśli świętego Tomasza z Akwinu. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Tomistycznego.