Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Sprawa Dreyfusa. Ostrzeżenie sprzed wieku

Michał Horoszewski

Bellona.Wydawnictwo, 2017
Stron: 232
Dział:
ISBN: 9788311158139
Wydanie papierowe

36,90 33,21

Pozycja dostępna

 

Michał Horoszewski

Bellona.Wydawnictwo, 2017

Dział:

Stron: 232

ISBN: 9788311158139

Żyd, szpieg, kozioł ofiarny

1894 rok. Francją wstrząsa potężny kryzys. Oficer Alfred Dreyfus zostaje oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Nie chce skorzystać z propozycji honorowego samobójstwa, utrzymuje, że jest niewinny. Zostaje skazany na dożywotnią deportację na jedną z wysp u wybrzeży Gujany. Resztę ma załatwić tamtejszy morderczy klimat.

Cztery lata później literat i publicysta Emil Zola pisze swój słynny list J’accuse…! (Oskarżam!) do prezydenta Republiki Francuskiej, dowodząc, że cała sprawa karna została sfingowana, a dowody przeciwko Dreyfusowi sfałszowane. Czy jednostka ma jakiekolwiek szanse w starciu z potęgą całego wojskowego systemu?

Równolegle z wchodzącym na ekrany polskich kin głośnym filmem Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” dajemy polskim czytelnikom szanse prześledzenia kulis skandalu i dyplomatycznej gry mocarstw. Michał Horoszewicz nie feruje łatwych wyroków, rysując zarazem barwny i fascynujący obraz Francji i Europy epoki fin de siecle-u.

Oskarżanie na zlecenie, manipulowanie faktami, tłamszenie ludzi niewygodnych. Władza niekontrolowana może wszystko. Książka wzorowa w swojej zwięzłości, erudycji oraz obiektywizmie – Jan Turnau.