Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Klimat to my.

Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu

Jonathan Safran Foer, przeł. Andrzej Wojtasik

Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2020
Stron: 353
Wydanie: 1
Dział:
ISBN: 9788366232945
 
 
 

 

Jonathan Safran Foer, przeł. Andrzej Wojtasik

Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2020

Dział:

Stron: 353

Wydanie: 1

ISBN: 9788366232945

 rowokująca książka podważająca przyjętą narrację o początkach ludzkiej cywilizacji.
Choć życie w obrębie państw uznajemy dziś za coś oczywistego, ten model organizacji społeczeństwa pojawił się dopiero w okresie obejmującym ostatnie pięć procent historii Homo sapiens.
Jak do tego doszło?
Wbrew powszechnie przyjętej interpretacji historii, powstanie pierwszych państw rolniczych nie było jednoznacznym sukcesem ludzkiej współpracy i wielkim cywilizacyjnym krokiem naprzód. Autor niniejszej książki dowodzi, iż początkowo było wręcz odwrotnie. Opierając się na najnowszej wiedzy archeologicznej i historycznej, James C. Scott szkicuje autorską interpretację historii powstania społeczeństw państwowych jako opartych na mechanizmach przymusu, zawłaszczania i kontroli. Przekonuje, że proces analogiczny do udomowienia roślin i zwierząt przez człowieka dokonał się również na nim samym za sprawą instytucji pierwszych państw – i z reguły nie był to proces dobrowolny.
Choć książka świadomie nie wyczerpuje tematu, będąc raczej próbą wskazania nowych wątków dyskusji niż definitywnego opracowania zagadnienia, skutecznie kwestionuje powszechnie przyjętą narrację o początkach państwowości, prowokując do refleksji także nad naturą dzisiejszych instytucji państwowych.